Čínske úrady na kontrolu liečiv udelili podmienečné povolenie, aby mohla byť v krajine uvedená na trh v poradí už druhá vakcína proti Covidu - očkovacia látka CoronaVac, ktorú vyvinula biofarmaceutická spoločnosť Sinovac. Podľa agentúry AFP o tom v sobotu informovala samotná firma.

Avšak aj keď schváleniu predchádzalo množstvo skúšok tejto vakcíny na domácej pôdy i v iných krajinách, napríklad v Brazílii či Turecku, sú podľa oficiálneho vyhlásenia Sinovacu ešte potrebné ďalšie potvrdenia o celkovej účinnosti a bezpečnosti CoronaVacu.

AstraZeneca
Neprehliadnite

Do Česka dorazila prvá dávka vakcíny od firmy AstraZeneca

Očkovacia látka CoronaVac už bola prv schválená na použitie pre skupiny ľudí vystavených zvýšenému nebezpečenstvu nákazy koronavírusom, sobotné podmienečné schválenie však umožňuje jej použitie už aj pre širokú verejnosť.

Pred niekoľkými týždňami dostala v Číne podobné podmienečné povolenie uviesť na trh svoju očkovaciu látku aj farmaceutická firma Sinopharm. Sinovac uvádza, že skúšky vykonané v Brazílii ukázali približne 50-percentnú účinnnosť jej vakcíny CoronaVac pri všeobecnej prevencii koronavírusovej infekcie a 80-percentú účinnosť v prevencii prípadov, ktoré by si bez nej vyžadovali liečenie.