Prvá dávka vakcíny proti koronavírusu firmy AstraZeneca dorazila v sobotu do Českej republiky, píše webový server televízie Nova. Túto očkovaciu látku schválila na použitie v Európskej únii minulý týždeň Európska komisia. V prvej várke určenej pre Česko je 19 200 očkovacích dávok, približuje spravodajský server tn.nova.cz.

Touto vakcínou by sa v ČR malo začať očkovať v nasledujúcich dňoch. Ide už o tretiu schválenú očkovaciu látku v EÚ. Česko si od firmy objednalo tri milióny dávok. Tento mesiac by ich malo prísť okolo 130- tisíc, píše TV Nova. Prvá dávka dorazila počas soboty do skladu v Říčanoch pri Prahe. „Sú tu zatiaľ stovky fľaštičiek, tisíce dávok," povedal český minister zdravotníctva Jan Blatný.

WA 21 Lisabon - Zdravotný pracovník v špeciálnom ochrannom odeve si dezinfikuje ruky na jednotke intenzívnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 vo vojenskej nemocnici v Lisabone v stredu 27. januára 2021. Za uplynulý týždeň v Portugalsku zaznamenali najväčší denný prírastok prípadov nákazy aj úmrtí na 100.000 obyvateľov na svete, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. FOTO TASR/AP


A healthcare worker disinfects his hands inside a COVID-19 Intensive Care Unit at t
Neprehliadnite

V piatok pribudlo 2 241 prípadov koronavírusu a počet úmrtí sa zvýšil o 85

Odborníci vkladajú do tejto oxfordskej vakcíny veľké nádeje - brúsia si na ňu zuby predovšetkým praktici, ktorí by chceli začať očkovať, komentuje tn.nova.cz. Výhodou je najmä jej skladovanie - stačí ju totiž uchovávať v chladničke. Veľkým mínusom sú však jej nežiaduce účinky. Práve pre ne musela firma dvakrát dočasne pozastaviť výskum, poznamenáva TV Nova.

V ČR sa teraz očkuje látkami spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva lekári do piatka zaočkovali 343 269 ľudí, a to od konca vlaňajšieho decembra, keď sa s vakcináciou začalo. Úrady v Česku navyše sledujú a zaznamenávajú nežiaduce účinky očkovania. Podľa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv (SÚKL) sa prejavili u 322 zaočkovaných. Viac než polovica si sťažovala predovšetkým na horúčku, zimnicu, slabosť alebo reakcie v mieste vpichu, vypočítava webový server televízie Nova.