Čínsky technologický startup DeepSeek, zaoberajúci sa vývojom umelej inteligencie, pomáha Pekingu pri jeho vojenských a spravodajských operáciách, uviedol nemenovaný americký činiteľ. DeepSeek podľa neho zdieľa informácie a štatistiky o používateľoch so štátnym sledovacím aparátom a snažil sa využívať krycie spoločnosti z juhovýchodnej Ázie na získanie prístupu k pokročilým čipom, ktoré nemožno z USA dovážať do Číny.
„Ide o úsilie nad rámec otvoreného prístupu k modelom umelej inteligencie,“ uviedol vysokopostavený predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí.
Čínske zákony vyžadujú, aby firmy pôsobiace v krajine poskytovali vláde údaje na jej žiadosť. Tvrdenie, že DeepSeek to už robí, pravdepodobne vyvolá znepokojenie týkajúce sa ochrany súkromia desiatok miliónov používateľov po celom svete.
Spojené štáty obmedzujú firmy, o ktorých sa domnievajú, že sú napojené na čínsky vojensko-priemyselný aparát. Washington už skôr uviedol, že DeepSeek na základe vlastných vyhlásení o ochrane osobných údajov odovzdáva informácie o amerických používateľoch Pekingu cez takzvanú backendovú infraštruktúru napojenú na štátnu telekomunikačnú spoločnosť China Mobile.
Ďalšie dôležité správy
