Tisíce učiteľov a nepedagogických zamestnancov školstva sa v stredu zišli na bratislavskom Námestí SNP, aby tak vyjadrili nespokojnosť s aktuálnou situáciou. V hlavnom meste protestujú za lepšie podmienky v školstve, ale aj za vyššie platy. Protestu sa mohlo podľa odhadov zúčastniť približne 23-tisíc ľudí. Učitelia počas presunu k parlamentu, okrem iného skandovali aj heslo „dosť bolo hádok".

„Pani Remišová, páni Gröhling a Matovič, ďakujeme vám, že nám držíte palce. Má to však jeden háčik: SKUTEK UTEK. 15. júna budeme demonštrovať proti vašej nečinnosti. Vašich rečí už máme dosť. Ak chcete, aby sme prestali štrajkovať, tak nám zvýšte platy a prestaňte sa vyhovárať jeden na druhého,“ avizovala ešte pred protestom Slovenská komora učiteľov.

Učitelia tiež varujú, že ak politici odignorujú ich požiadavky, môžu pristúpiť k veľkému štrajku počas septembra.

„Podvýživený rezort, kde učiteľ zarobí menej než pani v trafike, nie je pre šikovných ľudí veľmi lákavý. V školstve, podobne ako v zdravotníctve, tak zostáva len pár mimoriadnych, no na smrť vyčerpaných ľudí, ktorí rezort čoskoro opustia,“ uvádza Nadácia Zastavme korupciu.

Podobný názor zastáva aj mladá učiteľka Michaela, ktorá nedávno skončila vysokú školu. Tá pre TREND uvádza, že už samotné štúdium a s ním súvisiaca príprava budúcich učiteľov, stratila na kvalite.

„Je otázka, či je dôvodom nekvalitnej prípravy nízky plat alebo je nízky plat jej výsledkom. Podľa mňa to ide ruka v ruke. A to sa nechcem dotknúť nás, učiteľov. Mnohí dávajú do svojho povolania všetko. Vyššia úroveň by však pomohla najmä v pohľade spoločnosti na učiteľa, čo by prirodzene viedlo aj k potrebe nás viac ohodnotiť,“ hovorí pre TREND mladá učiteľka Miška.

Tá okrem iného dodáva, že najhrozivejšie bolo zistenie, že si vo fabrike dokázala zarobiť väčší obnos peňazí, než za učiteľskou katedrou.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) hovorí počas tlačovej konferencie k vyjednávaniu o embargu na ruskú ropu 7. júna 2022  v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Spájať rast platov učiteľov so zvyšovaním daní je absurdné, návrh vetujeme, vraví Sulík