Washington vo štvrtok poznamenal, že zníženie bude mať za následok zvýšenie zahraničných príjmov Ruska, a naznačil, že toto zníženie z politických dôvodov zosnoval Rijád, ktorý v nedeľu dôrazne poprel, že by podporoval Moskvu vo vojne s Ukrajinou.

„Medzi krajinami OPEC+ panuje úplná zhoda v tom, že najlepším prístupom pri riešení podmienok na trhu s ropou v súčasnom období neistoty a nejasností je preventívny prístup, ktorý podporuje stabilitu trhu a poskytuje potrebné usmernenia do budúcnosti," uviedol vo vyhlásení iracký štátny obchodník s ropou SOMO.

Výkonný riaditeľ Kuwait Petroleum Corporation uviedol, že krajina má záujem o udržanie rovnováhy na ropných trhoch a aj Omán a Bahrajn v samostatných vyhláseniach uviedli, že OPEC sa na znížení jednomyseľne dohodol. Alžírsko tomuto kroku takisto vyjadrilo plnú dôveru.

Generálny tajomník aliancie OPEC Haitham Al-Ghais na tlačovej konferencii povedal, že organizácia sa rozhodla zamerať na rovnováhu medzi ponukou a dopytom než na konkrétnu cenu.

Hoci sú zásoby ropy vo veľkých ekonomikách sú na nižšej úrovni, ako keď OPEC v minulosti znižoval ťažbu, niektorí analytici si myslia, že plánované zníženie by mohlo pomôcť napraviť nedávne výkyvy na trhoch s ropou a mohlo by prilákať investorov na nedostatočne výkonný trh.

Saudská Arábia vyvíjala nátlak, tvrdia USA

Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť USA John Kirby vo štvrtok uviedol, že „nejeden" člen OPEC sa cítil byť k hlasovaniu prinútený Saudskou Arábiou, a dodal, že zníženie by tiež zvýšilo príjmy Ruska a otupilo účinnosť sankcií uvalených v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu.

Minister obrany Saudskej Arábie, Khalid bin Salman v nedeľu uviedol, že ho obvinenia, že jeho krajina stojí na strane Ruska vo vojne s Ukrajinou ho prekvapili.

Ďalšie dôležité správy