V stredu vláda spolu s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR informovali verejnosť, že od piatka majú v rámci protipandemických opatrení zavrieť prevádzkovatelia verejného stravovania svoje terasy, ktoré im doposiaľ zabezpečovali aspoň časť z bežného príjmu. „Ide o veľké epidemiologické riziko,“ vysvetľoval hlavný hygienik Ján Mikas.

J. Mikas tiež konštatoval, že niektoré prevádzky nedodržiavali nariadenie o terasách, podľa ktorého mala byť jedna strana terasy otvorená, aby sa umožnilo dostatočné vetranie vzduchu. „Ani to nedokázali a bohužiaľ museli sme pristúpiť k tomuto kroku. Ako vidieť Bratislava veľmi stúpa (počtom nakazených a hospitalizovaných, pozn. TREND) a myslím, že aj tieto terasy a vianočné trhy tomu dopomohli,“ uviedol na tlačovej konferencii hlavný hygienik, s tým, že sa ospravedlňuje tým podnikateľom, ktorí opatrenia dodržiavali.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Vláda posiela gastro do bankrotu. Reštaurácie v piatok končia

V nočných hodinách následne úrad zverejnil vyhlášku, ktorá má reflektovať vyhlásenia a zabezpečiť ich zavedenie do praxe. Podľa jedného zo zakladajúcich členov Iniciatívy slovenských maloobchodníkov a zároveň šéfa siete rýchleho občerstvenia Regal burger Jozefa Bardíka však vyhláška vydaná vo vestníku umožňuje pravý opak. Totiž otvorenie gastroprevádzok vo väčšej miere ako bolo doteraz, pričom im umožňuje fungovať aj v interiéroch.

Škriatok v texte povolil, čo hygienik zakázal

V prvom paragrafe síce vyhláška nariaďuje zatvoriť prevádzky verejného stravovania, zároveň sa v ňom však píše, že to neplatí pre „ prevádzky verejného stravovania vydávajúce pokrmy a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby“. To však spĺňajú prakticky všetci podnikatelia v gastre, keďže aj doposiaľ predávali jedlo a nápoje formou „okienkového predaja“. Toto opatrenie je logicky v poriadku, pretože umožňuje reštauráciám a jedálňam aj počas lockdownu poskytovať túto službu aj naďalej.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa