Počas stredajšej tlačovej konferencie k novým protipandemickým opatreniam vyhlásil hlavný hygienik spolu s premiérom a ministrami stopku pre gastro. Od piatka sa zatvárajú aj exteriérové terasy podnikov. Doposiaľ to bol významný finančný prínos pre všetkých, ktorí ešte za súčasnej situácie ako-tak prežívali.

Ján Mikas neodporúča návštevy vianočných trhov či iných pouličných street-foodov, kde je vysoká koncentrácia ľudí, bez adekvátneho prekrytia horných dýchacích ciest. Hoci boli oficiálne takéto typy podujatí zakázané, mnohí malí podnikatelia si zazmluvnili priestor, kde svoje stánky s jedlom a vianočným punčom prevádzkujú.

Ohrozený segment volá o pomoc. Už desiaty mesiac je bez kompenzácií, resp. akéhokoľvek predstavenia plánu finančnej pomoci od ministerstiev. „V blízkej dobe predstavíme kompenzačné opatrenia na stránke slovensko.sk, o ktorých sme hovorili v októbri, aby sa pomoc reštauráciám a cestovnému ruchu dostala čo najskôr,“ uviedol v stredu podvečer minister dopravy a výstavby Andrej Doležal a dodal, že pre cestovný ruch je vyčlenený balík v objeme 100 miliónov eur.

Znevýhodnené gastro

Zmeny sa budú týkať opäť prevažne gastra. Krajina sa nevypne hneď, ako premiér nedávno avizoval, počkáme si do 21.decembra. Pár dní pred Vianocami sa zatvoria obchody a tento stav ostane v platnosti najmenej tri týždne. „Záležať to bude od aktuálnej pandemickej situácie,“ vylásil šéf vládneho kabinetu.

Štvrtkovým večerom sa zatvárajú aj exteriéry reštaurácií. Predaj cez okienko bude však naďalej možný. Ako už dávnejšie avizovali reštauratéri, tento spôsob prevádzkovania biznisu ich nespasil a ani nespasí. Na samotné slovné spojenie „okienkový predaj“ sú už alergickí.  V stredu večer vydal Úrad verejného zdravotníctva SR vyhlášku, v ktorej všetky prijaté opatrenia zhrnuli a upresnili. Prevádzky verejného stravovania vydávajúce pokrmy  a nápoje zabalené  na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby sa do zákazu prevádzkovania nevzťhujú. 

„Reštaurácie si to dnes zase odniesli ako prvé. V obchodných centrách, kostoloch a hypermarketoch sa ľudia ešte budú 12 dní tlačiť, kým reštaurácie zajtra končia,“ reagoval na ďalšie sprísňovanie Ján Laš z iniciatívy Zachráňme gastro! Zatvorením terás sa ďalšia obrovská časť podnikateľov, ktorí so svojimi zamestnancami ešte ako-tak živorili, presúva podľa jeho slov do pásma bankrotu. Bez akýchkoľvek kompenzácií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa