Vyjednávači Poľska a Českej republiky dosiahli v stredu dohodu ohľadom poľskej hnedouhoľnej bane Turów nachádzajúcej sa neďaleko českých hraníc.

Jej prevádzka bola predmetom rozsiahlych sporov medzi Varšavou a Prahou. TASR o tom informuje na základe štvrtkovej správy poľskej agentúry PAP, ktorá sa odvoláva na nemenované zdroje oboznámené so situáciou.

Návrh zmluvy bol schválený

Poľská vláda medzičasom v stredu schválila návrh spomínanej zmluvy, pokračuje PAP. Dohodu ešte v stredu odobrila aj česká vláda, potvrdil pre český Deník N jej hovorca Václav Smolka. Podrobnosti zmluvy však zatiaľ nie sú známe.

Tieto správy prichádzajú na pozadí návštevy poľského predsedu vlády Mateusza Morawieckého v Česku, kde sa má o 11.00 h stretnúť s tamojším premiérom Petrom Fialom. Ide o prvé stretnutie týchto dvoch predstaviteľov. Podľa webu Novinky.cz je možné, že spomínanú dohodu podpíšu ešte vo štvrtok.

Nariadenia Súdneho dvora únie

Predseda českej vlády predtým avizoval, že Česko v prípade dosiahnutia dohody o Turówe stiahne zo Súdneho dvora EÚ žalobu voči Poľsku, pripomína PAP.

Súdny dvor EÚ vlani nariadil, že Poľsko musí baňu Turów zatvoriť. Vo svojom verdikte rozhodol v prospech českej vlády, ktorá sa sťažovala, že baňa s povrchovou ťažbou negatívne vplýva na životné prostredie – českým obciam v pohraničí odčerpáva podzemnú vodu a takisto sa z nej šíri nadmerný hluk a prach.

Poľsko toto predbežné opatrenie súdu ignorovalo. Súd preto nariadil Poľsku platiť denné penále vo výške 500 000 eur.

Ďalšie dôležité správy

KK27 archív Bogatynia - Na archívnej snímke z 25. mája 2021 autá blokujú cestu pri hnedouhoľnej bani Turów pri meste Bogatynia na poľsko-českých hraniciach. Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa rozhodol odvolať veľvyslanca svojej vlády v Českej republike pre jeho vyjadrenia o spore okolo prevádzky hnedouhoľnej bane Turów, ktorá je predmetom sporov medzi Prahou a Varšavou. FOTO TASR/AP
FILE - Cars drive slowly to block a border between Czech Republic and Poland near the Turow coal mine near Bogat
Neprehliadnite

Ťažba v bani Turów pokračuje, rokovania Čechov a Poliakov pokrok nepriniesli