Európska komisia poslala Poľsku list s výzvou na zaplatenie finančnej pokuty vo výške takmer 70 miliónov eur. Poľsko má na to k dispozícii 45 dní, informovali vo štvrtok tlačové agentúry Reuters a AFP.

Nezávislosť súdnictva v ohrození

Pokuta vyplýva z toho, že poľská strana nerešpektuje nariadenie Súdneho dvora EÚ, podľa ktorého mala rozpustiť disciplinárny senát poľského najvyššieho súdu. Podľa vlaňajšieho rozsudku Súdneho dvora EÚ predmetný disciplinárny režim porušuje nezávislosť súdnictva, tak ako je zadefinovaná v spoločnej európskej legislatíve.

„List už bol odoslaný," potvrdil informáciu hovorca exekutívy EÚ Christian Wiegand, ktorý má na starosti agendu justície.

Agentúra Reuters uviedla, že nemenované zdroje z prostredia EÚ už skôr uviedli, že pokuta pre Poľsko už dosiahla takmer 70 miliónov eur.

Ak nezaplatia, prídu o časť peňazí z únijných fondov 

Vlani v októbri Súdny dvor EÚ odsúdil Poľsko, aby od 3. novembra 2021 platilo jeden milión eur denne za to, že aj napriek predošlému súdnemu zisteniu jeho vláda neprijala požadované opatrenia a nezrušila sporný disciplinárny senát pre sudcov.

Požadovaná suma pokrýva prvé obdobie do 10. januára, čo bol stanovený termín pre Varšavu, do ktorého mala splniť rozhodnutie európskej súdnej inštancie. Ak Poľsko uložené sankcie nezaplatí, po 60 dňoch by sa stanovená suma mohla odpočítať z európskych fondov určených pre túto krajinu.

Ďalší proces krátenia platieb z fondov učených Poľsku, do výšky 15 miliónov eur, Európska komisia oznámila v stredu. Ide o pokuty uložené Varšave za ignorovanie súdneho príkazu zatvoriť hnedouhoľnú baňu Turów pri hraniciach s Českou republikou.

Súdny dvor EÚ nariadil Poľsku platiť denne penále vo výške 500-tisíc eur, pretože pokračuje v ťažbe v tejto bani aj napriek súdnemu rozsudku, ktorý požadoval ukončenie ťažby.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Štrasburg - Poľský premiér Mateusz Morawiecki počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila, že nedovolí, aby boli ohrozené
Neprehliadnite

Poľsko podporilo domácich podnikateľov počas pandémie viac, než je priemer Európskej únie