Ceny ropy vo štvrtok večer mierne klesli. Môžu za to obavy o vývoj globálnej ekonomiky. Straty sú však mierne, pretože ich brzdí zníženie ťažby skupinou OPEC+ a pokles zásob v USA. Za celý týždeň však ceny zrejme stúpnu.

Okolo 18:35 stredoeurópskeho času cena severomorskej ropy Brent klesala o 0,1 percenta na 84,87 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase strácala 0,2 percenta a obchodovala sa za 80,46 dolára za barel.

V piatok budú trhy pre veľkonočné sviatky zatvorené.

Podporu rope poskytol tiež väčší pokles zásob v USA, ako sa čakalo. Znížili sa aj zásoby pohonných látok a destilátov, čo naznačuje rastúci dopyt.

K poklesu naopak prispeli údaje z amerického trhu práce. Tie poukázali na spomalenie hospodárskeho rastu. Rast v americkom sektore služieb bol pomalší, než sa čakalo.

Dolár vo štvrtok posilnil voči väčšine hlavných svetových mien. Silnejší dolár zdražuje ropu pre neamerických investorov, čo znamená, že ich záujem o ňu klesá.

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Istanbul - Ropné tankery kotvia v Čiernom mori pri Bosporskom prielive v Istanbule 15. decembra 2022. Ceny ropy vo štvrtok ráno 16. decembra klesli po výraznom zvýšení v predchádzajúcich dňoch. Prevádzka dôležitého ropovodu Keystone, cez ktorý sa dopravuje ropa z Kanady do USA, sa totiž čiastočne obnovila. Ďalším faktorom bol nečakane výrazný nárast ropných rezerv v USA. FOTO TASR/AP

Oil tanker ships are anchored at the Black Sea near the Bosphorus strait in Istanbul, Turkey, Thursday, Dec
Neprehliadnite

Rusko už presmerovalo všetky európske exporty ropy. Hra na slepú babu pokračuje