Rusko nedávno znovu oprášilo spoluprácu s kartelom OPEC a obmedzuje produkciu ropy. To dáva zmysel, pretože exportuje o tretinu menej ropy ako v roku 2021.

Opec,Symbol,On,The,Oil,Barrel,And,Oil,Pipe,Line
Neprehliadnite

Saudská Arábia s Ruskom oprašujú projekt z čias pandémie. Chcú rovnovážnu cenu aj rozpočet

To všetko napriek tomu, že Rusko určite nezaháľa. Dokázalo presmerovať tankery mimo Európy a napriek určitému poklesu námorných exportov na konci marca sa priemerné objemy držia nad tromi miliónmi barelov ropy denne.

Produkcia ropy síce poklesla, ale teraz ruské rafinérie vstupujú do sezóny údržby, takže dopytujú menej ropy. Zastavené toky ropy cez severnú vetvu ropovodu Družba (smer Poľsko a Nemecko) tiež umožňujú nasmerovať viac ropy do tankerov.

Okrem toho, ani Ruský škrt produkcie ohlásený vo februári vo výške 500-tisíc barelov nebude v skutočnosti taký veľký, pretože už v januári a februári produkcia klesala a Moskva ohlásila zníženie produkcie z úrovne desiatich miliónov barelov, ktorú v tom čase už Rusko nedosahovalo.

Komplikované trasy ruských tankerov

Aktuálne je teda obchodný model Ruska postavený tak, že takmer všetka dostupná ropa smeruje do tankerov a tie plávajú do Číny, Indie a Turecka. K tomu sa ešte pridávajú drobné objemy v státisícoch barelov denne, ktorých destinácia nie je oficiálne známa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa