Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že vo štvrtok v Kyjeve absolvoval ,,rozsiahle a vrúcne rozhovory" o energetike a obrannej spolupráci s bulharským premiérom Kirilom Petkovom. TASR správu prevzala v piatok z agentúry AP.

Opravy a elektrina

Zelenskyj a Petkov sa podľa slov ukrajinského prezidenta dohodli, že poškodené ukrajinské vojenské vybavenie môže byt opravené v bulharských zariadeniach a zaslané späť na Ukrajinu.

Ďalšia záležitosť, na ktorej sa dohodli, boli dodávky ukrajinskej elektrickej energie do Bulharska a spoločné využívanie plynovodu Trans-Balcan s cieľom diverzifikovať dodávky energie v oblasti, oznámil Zelenskyj vo štvrtok večer v televízii.

Zastavenie dodávok plynu

Rusko tento týždeň zastavilo dodávku do Bulharska a Poľska, ktoré sú členskými krajinami NATO a patria medzi najvýraznejších podporovateľov Ukrajiny v Európe, píše AP.

Bulharsko dováža viac ako 90 percent plynu z Ruska. Zastavenie dodávok mu však problémy bezprostredne nespôsobí, pretože má ďalších možných dodávateľov, konštatuje táto agentúra (AP). Plynovod Trans-Balcan vedie z Grécka cez Bulharsko a Rumunsko na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

WA 49 Sofia - Spoluzakladateľ centristickej strany Pokračujeme v zmene (PP) ekonóm Kiril Petkov počas ustanovujúcej schôdze parlamentu v Sofii v piatok 3. decembra 2021. Strana PP prekvapivo zvíťazilka v novembrových parlamentných voľbách v Bulharsku. Petkov sa už vyjadril, že je pripravený prijať funkciu premiéra, ak získa podporu od potenciálnych koaličných partnerov. Strana PP, ktorú v septembri 2021 založili dvaja bývalí podnikatelia, absolventi Harvardovej univerzity, tak dosiahla takmer tr
Neprehliadnite

Bulharsko si nemôže dovoliť zákaz dovozu energií z Ruska