Bulharsko preskúmava všetky dohody s ruským plynárenským koncernom Gazprom, vrátane tých o tranzite plynu do Srbska a Maďarska. Podľa agentúry Reuters to povedal bulharský premiér Kiril Petkov.

Zastavenie dodávok plynu

Gazprom ráno oznámil, že zastavil dodávky plynu do Bulharska a Poľska. Sofia hovorí o porušení zmluvy, pretože dopredu zaplatila za dodávky na celý mesiac.

Gazprom prerušenie dodávok ohlásil v utorok s tým, že k nemu dôjde dnes o ôsmej hodine ráno. Krok zdôvodnil tým, že plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmietli za plyn platiť v rubľoch.

Situácia bola dnes v ranných hodinách trochu neprehľadná a bulharský minister energetiky Alexander Nikolov napríklad podľa agentúry AP uvádzal, že plyn stále do Bulharska prúdil.

Porušenie zmluvy

Premiér Petkov prerušenie dodávok označil za vydieranie, Gazprom podľa neho porušil zmluvu, keď zmenil spôsob platieb za odobraný plyn. Petkov tiež uviedol, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová mu povedala, že Európska únia bude na vývoj reagovať spoločne. Šéfka únijnej exekutívy následne oznámila, že Brusel pripravuje koordinovanú únijnú reakciu.

O tej hovoril aj minister Nikolov, podľa ktorého Bulharsko dúfa, že únia spoločne zaistí „alternatívne trasy a dodávky". „Plyn je zjavne používaný ako politický nástroj," povedal minister, zrejme v odkaze na ruskú vojnu proti Ukrajine a s ňou spojený sankčný režim Európskej únie.

Ďalšie dôležité správy

WA 36 Gelsenkirchen - Logo energetickej spoločnosti Gazprom, sponzora nemeckého futbalového klubu FC Schalke 04, sa nachádza na aktuálnom drese klubu pred futbalovou arénou v Gelsenkirchene v pondelok 28. februára 2022. Vedenie klubu v pondelok predčasne ukončilo sponzorskú zmluvu s energetickou spoločnosťou Gazprom, ktorej väčšinový vlastník je Ruská federácia. Ide o reakciu na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorú podporuje aj Bielorusko. Tímu patrí v tabuľke druhej najvyššej nemeckej súťaže piate
Neprehliadnite

Gazprom zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska, jeho ceny v Európe prudko vyskočili