Kvôli ekonomickým problémom spôsobeným pandémiou Covid-19 opustilo Britániu až 1,3 milióna zahraničných pracovníkov. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnili vedci z londýnskeho výskumného strediska Economic Statistics Centre of Excellence (ESCO). „Bezprecedentným exodom" pracovných síl je podľa nej obzvlášť silno postihnutý Londýn, odkiaľ odišlo až 700-tisíc ľudí.

„Zdá sa, že hlavná ťarcha straty zamestnania dopadla počas pandémie na pracovníkov zo zahraničia," uvádza štúdia. Kríza sa tak podľa nej často prejavila skôr vo zvýšenom návrate zahraničných pracovníkov do vlasti než v náraste nezamestnanosti. Výskum vychádza z dát o vývoji pracovného trhu medzi tretím štvrťrokom 2019 a rovnakým obdobím roku 2020.

KK39 Londýn - Britský premiér Boris Johnson hovorí počas tlačovej konferencie 16. decembra 2020 v Londýne. V Spojenom kráľovstve budú počas vianočných sviatkov - od 23. do 27. decembra - platiť voľnejšie epidemiologické reštrikcie. Škótsko, Wales i britský premiér Boris Johnson však v stredu sprísnili súvisiace odporúčania pre obyvateľstvo. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson speaks during a news conference on the ongoing situation with the coronavirus pandemic, inside 10 Downing
Neprehliadnite

Británia bude po odchode z trhu EÚ otvorenou a veľkorysou krajinou, uviedol Johnson

Kríza koronavírusu má podľa výskumníkov zrejme na svedomí najväčší pokles počtu obyvateľov Británie od konca druhej svetovej vojny. Obzvlášť postihnutý je Londýn, kde je cudzincom každý piaty obyvateľ. Podľa prepočtu ESCO hlavné mesto prišlo v minulom roku o osem percent obyvateľov. V metropole boli cudzinci často zamestnaní v sektoroch, ktoré pandémia najviac postihla: v cestovnom ruchu či gastronómii.

Podľa štúdie neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa Briti pracujúci v zahraničí vracali domov v rovnakých počtoch, v akých zahraniční pracovníci opúšťajú Britániu. Autori výskumu však pripúšťajú, že odliv cudzincov môže byť dočasným javom a že sa do Británie po pandémii budú chcieť vrátiť.

List Financial Times však upozornil, že by situáciu na pracovnom trhu mohla do budúcna skomplikovať pobrexitové imigračné pravidlá. Pracovníci z krajín Európskej únie, ktorí sa budú chcieť v budúcnosti do Británie vrátiť, budú musieť žiadať o pracovné víza. Ľahšie to budú mať len tí, ktorí už skôr získali v Británii takzvaný status usadlíka.