Britský premiér Boris Johnson vo svojom štvrtkovom novoročnom príhovore uviedol, že Británia bude v novom roku otvorenou a veľkorysou krajinou, ktorá bude voľne obchodovať so svetom. Informovala o tom agentúra AFP.

Johnson to uviedol len niekoľko hodín pred definitívnym odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie, z jej jednotného trhu. Ukončí sa tým takmer pol storočie trvajúce a často búrlivé spolužitie ostrovnej krajiny s európskymi partnermi v rámci EÚ.

V rámci novoročného príhovoru sa britský premiér venoval aj pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 a vakcínam proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje.

„Vieme, že máme pred sebou niekoľko týždňov a mesiacov tuhého boja, pretože čelíme novému variantu choroby,“ uviedol Johnson, ktorého cituje agentúra DPA. „Máme však istotu vakcín, ktoré boli vyvinuté vo Veľkej Británii. Krajine, ktorá má slobodu robiť veci inak, a v prípade potreby aj lepšie, ako naši priatelia v EÚ,“ pokračoval Johnson.

JB 36 Brusel - Na archívnej snímke z 30. januára 2020 pro-európsky stúpenec Peter Cook drží britskú zástavu a zástavu EÚ pred sídlom Európskeho parlamentu v Bruseli. Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier v pondelok vyhlásil, že bude požadovať od Londýna objasnenie správy, podľa ktorej Británia plánuje porušiť záväzky, ktoré prijala počas rokovaní o svojom vystúpení z Únie. FOTO TASR/AP

FILE - In this Thursday, Jan. 30, 2020 file photo, Pro-EU supporter Peter Cook unfurls a
Neprehliadnite

Odvrátenie tvrdého brexitu pomôže obchodu. Riziko ďalšieho konfliktu nie je úplne zažehnané

Následne v tejto súvislosti ocenil prácu zdravotníkov, predavačov, zamestnancov dopravných spoločností a lekárnikov.

Zložitý odchod Veľkej Británie z Európskej únie bude naplno platiť, keď zvon Big Ben v centre Londýna odbije 23.00 h miestneho času (24.00 h SEČ) a práve vtedy bude väčšina európskej pevniny vítať nový rok 2021.