Írsko dostane 920 miliónov z fondu na zmiernenie následkov vystúpenia Británie z EÚ na tvrdo zasiahnuté regióny a firmy, uviedla v pondelok Európska komisia (EK).

Vyšší životný štandard

,,Brexit mal negatívny vplyv na životy mnohých ľudí. V rámci EÚ sú to ľudia v Írsku, ktorí to cítia najviac," uviedla komisárka EÚ pre kohéziu Elisa Ferreirová.

Peniaze z fondu EÚ majú pomôcť zvýšiť životný štandard, podporiť rast a pomôcť zmierniť negatívny dosah na lokálne komunity, dodala.

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas tlačovej konferencie na tému: Posilňujeme kyberbezpečnosť verejnej správy. Nový systém Achilles, 25. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slovensko dostane za brexit kompenzáciu vyše 36 miliónov eur

Vo fonde je viac ako päť miliárd eur

Fond na pomoc regiónom a firmám zasiahnutým brexitom má hodnotu 5,4 miliardy eur a jeho podoba bola finalizovaná v októbri. Prostriedky z fondu by mali pomôcť pokryť dodatočné náklady alebo kompenzovať straty priamo spôsobené brexitom do konca roka 2023.

Očakáva sa, že okrem Írska získajú z fondu väčšie podiely aj Holandsko a Francúzsko. EK uviedla, že v najbližších týždňoch rozhodne o alokácii ďalších prostriedkov.

Brexit obchod
Neprehliadnite

Brexit zvýšil náklady obchodníkov na platby kartami o 150 miliónov libier ročne