Z európskej pobrexitovej rezervy, ktorá má členským štátom pomôcť zmierniť dosahy odchodu Veľkej Británie z EÚ, Slovensko dostane viac ako 36 miliónov eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

Peniaze z pobrexitovej rezervy môže Slovensko využiť na podporu hospodárstva, podnikateľov, podporu pracovných miest, ako aj opätovného začlenenia občanov, ktorí sa vracajú zo Spojeného kráľovstva, na trh práce.

Adaptačná rezerva

„Je to dobrá správa, najmä v týchto ťažkých časoch, keď na boj s pandémiou musíme vynakladať stovky miliónov eur. Som však presvedčená, že oveľa lepšie by bolo, keby Veľká Británia zostala v EÚ, z čoho by profitovali všetky členské štáty, ako aj samotná Veľká Británia,“ vyhlásila podpredsedníčka vlády SR a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).

Na snímke vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová počas tlačovej konferencie strany Za ľudí na tému Daňová reforma a Podporné opatrenia na zvýšenie zaočkovanosti obyvateľstva 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Remišová: Chrániť treba európsky priestor ako celok, to Európska únia aj robí

Pobrexitová adaptačná rezerva bola zriadená pre jednotlivé členské štáty Európskej únie na zmiernenie negatívnych dosahov brexitu na najhoršie postihnuté odvetvia a sektory.

Predbežné financovanie

Prostriedky z rezervy budú členským štátom vyplatené formou predbežného financovania v rokoch 2021 až 2023 a dodatočnou platbou v roku 2025. Oblasti, na ktoré by sa financie z rezervy mohli využiť, sú podpora hospodárskych odvetví a podnikania, podpora zamestnanosti a opätovného začlenenia občanov, ktorí sa vracajú zo Spojeného kráľovstva na trh práce, či prevádzka hraničných, colných, sanitárnych a fytosanitárnych a bezpečnostných kontrol.

Na snímke vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová a vpravo zhrnutie návrhu opatrení do 1. fázy reformy daní, odvodov a sociálnych dávok počas tlačovej konferencie strany Za ľudí na tému Daňová reforma a Podporné opatrenia na zvýšenie zaočkovanosti obyvateľstva 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Matovičova reforma si získala podporu Remišovej Za ľudí, s realizáciou nechcú čakať

Vláda na rokovaní rozhodla, že za implementáciu príspevku z pobrexitovej rezervy bude zodpovedné Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.