Nové pravidlá po odchode Británie z Európskej únie zvýšili náklady na platby kreditnými a debetnými kartami o 150 miliónov libier. Dopady pocítia ako britskí, tak európski obchodníci, uviedla agentúra Bloomberg.

Brexit zrušil limity pre transakcie medzi Britániou a Európskym hospodárskym priestorom. To umožnilo vydavateľom kariet zvýšiť poplatky za platby cez hranice. Ako vyplýva z prieskumu poradenskej spoločnosti CMS Paments Intelligence a Britského maloobchodného konzorcia, niektoré z poplatkov sa zvýšili viac ako päťnásobne.

Brexit spolu s pandémiou komplikuje vývoz európskych produktov do Veľkej Británie. O tretinu klesol napríklad export talianskych cestovín. Výsledkom sú poloprázdne regály britských obchodov a zdražovanie.
Neprehliadnite

Náklady na clá v Británii od brexitu citeľne vzrástli

Britskí maloobchodníci čelia dodatočným nákladom 36,5 milióna libier za prijatie platieb z EHP. Ich partneri v Taliansku, Nemecku a Holandsku potom budú mať vyššie náklady o 53 miliónov libier. To by mohlo zvýšiť ceny pre zákazníkov a inflačný tlak. Podľa BRC britskí maloobchodníci už teraz platia za prijímanie platieb kartou na poplatkoch jednu miliardu libier.

„V čase, keď maloobchodníci čelia rastúcim nákladom vo všetkých oblastiach, od vyšších cien energií až po prudko rastúce poplatky za dopravu, je pravdepodobné, že niektoré z týchto päťnásobných zvýšení poplatkov sa nakoniec prenesú na ťažko skúšaných zákazníkov," uviedol poradca BRC Andrew Cregan.

Brexit obchod
Neprehliadnite

Británia vypadne po 70 rokoch z rebríčka top 10 obchodných partnerov Nemecka, môže za to brexit

Rozhodnutie kartových spoločností zvýšiť poplatky preverujú aj regulátori.

„Takéto cenové správanie vyvoláva skutočné otázky o tom, ako dobre tento trh pracuje," uviedol už minulý mesiac výkonný riaditeľ Úradu pre reguláciu platobných systémov Chris Hemsley.

Americký internetový obchod Amazon oznámil, že od budúceho roka prestane prijímať platby kreditnými kartami vydanými v Británii. Dôvodom sú práve vysoké poplatky za spracovanie transakcií. Zákazníci budú môcť ďalej používať k platbám debetné karty Visa a kreditné karty Visa vydané mimo Británie. Prijímať bude aj naďalej kreditné karty MasterCard and Amex.

Brexit
Neprehliadnite

Británia žiada EÚ, aby urobila zmeny v pobrexitovej dohode