Výstavba úsekov bratislavského obchvatu na diaľnici D4 a priľahlej rýchlostnej cesty R7 v dĺžke 59 kilometrov v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP) sa môže začať. Symbolicky ju odštartovali minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most-Híd), zástupcovia víťazného konzorcia, samospráv a ďalších hostí poklepaním základného kameňa budúcej stavby v Šamoríne. Stalo sa tak päť mesiacov od podpísania koncesnej zmluvy medzi rezortom dopravy a koncesionárskou spoločnosťou Zero Bypass Limited, zloženej z členov konzorcia Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infraestructuras Internacional. 

Bratislavský obchvat začali konečne stavať

Výstavbu bratislavského obchvatu symbolicky odklepli Zdroj: SITA

Zamestnanci spoločnosti PPS Group Detva vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom je neúspešné vyjednávanie o novej kolektívnej zmluve na rok 2017, ktoré sa začalo v júli tohto roku. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré zverejnili zástupcovia detvianskych odborárov. Po troch kolách vyjednávania sa nakoniec vyjednávači, zastupujúci zamestnávateľa a miestnu odborovú organizáciu, dohodli, že spor o uzatvorenie kolektívnej zmluvy bude pokračovať konaním pred sprostredkovateľom.

Výstavba novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) by sa nemala uskutočniť formou verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). Ministerstvo zdravotníctva (MZ) totiž navrhuje vláde ukončiť súťažný dialóg na predmet zákazky „Koncesia na návrh, výstavbu, financovanie, prevádzku a údržbu novej univerzitnej nemocnice v Bratislave s očakávanou dĺžkou prevádzky 30 rokov, vrátane poskytovania vzdelávacích kapacít“. Vyplýva to z materiálu, ktorý rezort zdravotníctva predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

Za osem mesiacov tohto roka bolo vyhlásených 3 728 verejných obstarávaní v celkovom predpokladanom objeme 2,842 miliardy eur. Ten predstavuje štvorročné minimum. Počet začatých verejných tendrov od januára do augusta medziročne klesol o 18,9 percenta a ich očakávaná hodnota o 39,4 percenta. Vyplýva to z informácií analytickej spoločnosti CEEC Research na základe údajov Úradu pre verejné obstarávanie ku koncu augusta.

Slovensko vyváža na Ukrajinu v týchto dňoch rekordné objemy plynu. Podľa údajov slovenského prepravcu Eustream dosiahli toky plynu cez reverzný tok v Budinciach smerom na východ v nedeľu 42,4 milióna metrov kubických, čo je denný rekord počas 26-mesačného fungovania reverzného toku.

Belgický premiér Charles Michel oznámil predsedovi únijných samitov Donaldovi Tuskovi, že Belgicko teraz nemôže podpísať obchodnú dohodu CETA s Kanadou. Ch. Michel to podľa miestnych médií uviedol po rokovaní s predstaviteľmi belgických regionálnych vlád. Trvá teda odmietavý postoj valónskeho parlamentu k dokumentu. Európska únia dala cez víkend Belgicku čas do pondelkového večera, aby vec vyriešilo.

Bratislavský obchvat začali konečne stavať

Protesty proti dohode CETA prebiehajú po celej Európe. Zdroj: SITA / AP

Rozpad Európskej únie je skutočnou možnosťou, varoval nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier vo vyjadreniach pre denník Süddeutsche Zeitung (SZ). „Finančná kríza, vlna utečencov do Európy a šok referenda vo Veľkej Británii uvrhli Európu do silných turbulencií,“ povedal sociálnodemokratický politik pre SZ.

Krajiny Európskej únie zažívajú s nastupujúcou zimou renesanciu uhlia a prudký nárast jeho cien. Hlavnou príčinou sú rozsiahle odstávky francúzskych jadrových elektrární a k zvýšenému využitiu uhlia vo výrobe elektrickej energie prispieva aj znížená produkcia veterných elektrární v Nemecku a napäté vodné rezervy hydroelektrární v Škandinávii, napísala agentúra Reuters. To všetko vedie k výraznému nárastu veľkoobchodných cien elektrickej energie.

Najväčší americký diskontný maklér TD Ameritrade kupuje s pomocou partnerskej kanadskej banky Toronto-Dominion Bank svojho hlavného konkurenta Scottrade Financial Services za štyri miliardy dolárov. Oznámili to obidve spájajúce sa firmy. Diskontné maklérske firmy sa spájajú, aby sa dokázali vyrovnať so slabými objemami obchodov a pomalým rastom výnosov v odbore, kde vládne ostrá konkurencia, uviedla agentúra Reuters.

Viac ako 500 chovancov ušlo z centra na liečbu drogových závislostí v južnom Vietname. S odvolaním sa na miestne úrady o tom informovala agentúra DPA. Drogovo závislým sa podarilo vylomiť bránu zariadenia v provincii Dong Nai a ujsť smerom k diaľnici. Podľa riaditeľa zariadenia sa polícii zatiaľ podarilo dolapiť 334 z 562 chovancov na úteku.

Bratislavský obchvat začali konečne stavať

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.