Magistrát má okolo 104-tisíc podpisov dospelých Bratislavčanov, ktoré teraz overuje, zvyšné dve tisícky by chcel zohnať do júna. Ak by mesto nariadenie prijalo, prevádzky by fungovali do ukončenia platnosti licencie, pričom nové by sa už nevydávali. Podľa asociácie prevádzkovateľov hazardu ide o výhradne ideologickú aktivitu komunálnych politikov, ktorí sa chcú zviditeľniť a odmietajú konštruktívnu diskusiu.

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal verí, že úspešná petícia by mohla pomôcť zmeniť zákon, ktorý dnes definuje licenčný povoľovací princíp ako nárokovateľný, teda ak žiadateľ splní zákonné podmienky, obec mu musí licenciu vydať.

Legislatívnou ambíciou komunálnych politikov je zákonom umožniť obciam VZN-kom obmedziť vznik zariadení s hracími automatmi na svojom území. Mestu by však mohlo hroziť to, čo po čiastočnej prohibícii vzniklo v českom Brne - sieť nelegálnych a nekontrolovaných herní prevádzkovaných pochybnými indivíduami. České mestá sa s týmto problémom boria dodnes.

Neúnosná miera

Hazard v Bratislave podľa primátora dosiahol neúnosnú mieru a jeho obmedzenie je téma, ktorá ľudí zaujíma. Samosprávy by podľa neho mali mať zákonnú možnosť nedovoliť prevádzkovanie herne na miestach, kde si ho neželajú. V Bratislave by to napríklad podľa I. Nesrovnala nemalo byť v blízkosti škôl a školských zariadení, liečební, ústavov na liečbu drogovo závislých a podobne.

S takýmto obmedzením prevádzkovatelia podľa hovorcu Asociácie hier a zábavy a Asociácie prevádzkovateľov videohier Juraja Danielisa problém nemajú. Viac im prekáža, že komunálni politici a aktivisti nie sú schopní viesť konštruktívnu diskusiu podloženú faktami, ale používajú argumenty postavené na ideológiách a emóciách, za ktorými sa skrývajú ich politické ambície. Nedokázali preukázať, že dôvody, pre ktoré chcú presadzovať prohibíciu, sú pravdivé. „Ak tvrdia, že počet herní a automatov stúpa, klamú. Za posledných sedem rokov počet automatov klesol takmer o 40 percent,“ povedal pre TREND.sk J. Danielis.

Prevádzkovatelia: Sú to nezmyselné mýty

Prečo ľudia podporujú zákaz hazardu? Lebo sú presvedčení, že produkuje desaťtisíce gamblerov, ktorých liečenie musí hradiť štát, herní pribúda a kvalita života na uliciach, kde sú herne, sa zhoršuje. Hovorca asociácie hazardu tvrdí, že sú to nezmyselné mýty. Na Slovensku sa vraj podľa neho z hráčstva oficiálne lieči iba niekoľko sto ľudí a aktivisti operujú štatistikami zo 70-tych rokov vypracovanými v USA. Neliečených hráčov však zrejme bude oveľa viac.

Herní podľa Juraja Danielisa nepribúda, naopak ich počet klesá. Pokles počtu herní nepopiera ani bratislavský magistrát, len čísla sú mierne odlišné. Podľa Juraja Danielisa bolo v Bratislave k tohtoročnému aprílu 169 herní, podľa hovorkyne bratislavského magistrátu Ivany Skokanovej 171. Magistrát však zároveň upozorňuje, že prevádzkovatelia postupne znižujú počty výherných prístrojov, ale prechádzajú na prevádzkovanie videohier, ktorých počty sa medziročne zvyšujú. Podľa štatistík magistrátu v roku 2010 ich bolo na území hlavného mesta 944, ale vlani už 2 377.

Bratislava chce byť mestom bez hazardu. Brno na to doplatilo

Nelegálne herne

Asociácia hazardu tvrdí, že ak sa na území hlavného mesta zakáže licencované prevádzkovanie hazardu, mohla by Bratislava dopadnúť ako veľké mestá v Českej republike, v ktorých sa vďaka čiastočnej prohibícii rozmohol nelegálny hazard. Podľa servera mapynelegalnihohazardu.eu je v Česku aktuálne 402 nelegálnych herní, najviac ich je koncentrovaných v Prahe a Brne.

Asociácia hazardu cez hovorcu aktivistom odkazuje, že kamenná herňa je najbezpečnejším spôsobom ako hrať hazardnú hru na princípe hracieho automatu, pretože je najkontrolovanejšou prevádzkou, aká vôbec na Slovensku existuje. Musí byť pripojená na ministerstvo financií, finančnú správu, musí tam byť stály dozor, sú tam veľmi prísne kontroly, do servera kedykoľvek môžu vstupovať kontrolné inštitúcie. Kto chce prevádzkovať herne, musí zložiť veľmi vysokú kauciu 750-tisíc eur.

„Je to legitímny priemysel, ktorý zamestnáva 14-tisíc ľudí, ktorý pravidelne získava certifikáty za zodpovedné podnikanie,“ tvrdí J. Danielis. Polícia podľa neho podobne ako pri drogách nikdy nedokáže na sto percent vyriešiť čierny trh. „Bude vždy o krok vpred, budú to prepisovať z jednej s.r.o na druhú,“ dodal. Na Slovensku podľa J. Danielisa dnes prakticky neexistuje „čierny hazard“.

V Brne protihazardového akivistu vyniesla táto iniciatíva do kresla vicestarostu. Vlani časopis Týden odhalil v tomto meste niekoľko nelegálnych herní. Český server aktualne.cz upozornil aj na to, že z nelegálnych hracích automatov prevádzkovatelia neodvádzajú dane. Aby obišli zákon, z výherných automatov robia „kvízomaty“, pri ktorých stačí odpovedať na triviálnu otázku, napríklad Koľko je 1+1? a hráč sa po zadaní správnej odpovede opäť dostáva k starej dobrej hazardnej hre. Juraj Danielis tvrdí, že zákazom hazardu by štát a samosprávy prišli iba na odvodoch zo strojov približne o 170 miliónov eur.

Bratislava by prišla o 5,5 milióna

Hlavné mesto Bratislava podľa údajov poskytnutých magistrátom dostalo vlani do rozpočtu z prevádzkovania hazardných hier na jeho území 5,5 milióna eur. Zrejme práve preto primátor na rozdiel od radikálnych aktivistov nehovorí o úplnom zákaze hazardu, ale o možnosti obmedziť a regulovať ho na území mesta. „Nemôžeme na všetko pozerať len cez optiku financií. Obmedzenie hazardu by totiž znamenalo čistejšie mesto, menej sociálnych problémov a bezpečnejšie ulice,“ tvrdí I. Nesrovnal.

Ak mesto bude mať potrebných 30 percent, teda 106-tisíc podpisov dospelých Bratislavčanov, podľa hovorkyne Ivany Skokanovej petičné hárky skontrolujú a ak bude petícia v súlade so zákonom, predložia ju na schválenie mestskému zastupiteľstvu a navrhnú vypracovať všeobecne záväzné nariadenie o zrušení hazardu na území mesta Bratislava. Po prípadnom schválení a vydaní VZN sa od dátumu jeho účinnosti nebudú vydávať nové licencie na prevádzkovanie hazardných hier na území Bratislavy.

Hovorkyňa dodáva, že licencie, ktoré boli udelené pred účinnosťou VZN, budú naďalej platiť až do skončenia doby platnosti. „To znamená, že licencie na výherné prístroje, ktoré sú platné jeden kalendárny rok, budú ukončené k 31.12. a licencie na iné druhy hazardných hier ako videohry, rulety, iné technické zariadenia, kasína budú ukončené v závislosti od doby skončenia platnosti vydanej licencie zo strany ministerstva financií. Mesto vydáva licencie len na výherné prístroje, nevydáva povolenia na herne,“ dodala hovorkyňa pre TREND.sk. V ideálnom prípade by mal byť zber podpisov ukončený do leta, v druhom polroku by mohli poslanci schvaľovať VZN tak, aby začalo platiť od januára 2017.