Kríza, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu, otestuje v nadchádzajúcich mesiacoch odolnosť malých a stredne veľkých podnikov. Uviedla to v utorok Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), ktorá zároveň predpovedala „vlnu reštrukturalizácie dlhov".

„Úder pandémie sa ukázal ako rozhodujúci moment," skonštatoval generálny riaditeľ BIS Agustín Carstens pri prezentácii výročnej ekonomickej správy. Pripomenul, že opatrenia na zabránenie šíreniu vírusu zasadili tvrdú ranu ekonomike a ich vplyv bude dlhodobý a vážny. BIS sa často označuje za centrálnu banku centrálnych bánk. Bola založená v roku 1930 v Bazileji vo Švajčiarsku a vlastní ju 62 centrálnych bánk krajín, ktoré sa podieľajú približne 95 percent na svetovom hrubom domácom produkte (HDP).

KK32 Londýn -  Britský premiér Boris Johnson tlieska na podporu zamestnancom britského Národného zdravotníckeho systému (NHS) v boji proti šíreniu nového koronavírusu, 21. mája 2020 v Londýne. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson stands outside 10 Downing Street to join in the nationwide Clap for Carers to recognise and support National Health Service (NHS) workers and carers fighting the coronavirus pandemic, in London, Thursday, May 21, 2020. The COVID-19 coronavirus pandemic ha
Neprehliadnite

Premiér Johnson predstavil plán na obnovu krajiny po koronakríze

„V ďalšej fáze krízy sa sústredíme na posun od likvidity, zabezpečenia, aby mali firmy dostatok hotovosti na fungovanie, k solventnosti, kde sa bude testovať dlhodobá životaschopnosť mnohých firiem," uvádza sa v správe BIS. Sila zotavovania bude podľa banky závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať pandémia a aké veľké ekonomické škody po sebe zanechá. Domnieva sa tiež, že bude potrebná reštrukturalizácia dlhu, aby sa jednotlivé odvetvia odrazili odo dna a mohli začať znova rásť.

Veľa firiem už pre blokády zaznamenalo obrovské straty príjmov, ktoré sa pravdepodobne budú ďalej zvyšovať. Preto je možné očakávať nárast bankrotov. A tie zase spôsobia straty bankám, pripomenula BIS, podľa ktorej sa od rozsahu bankrotov bude potom odvíjať schopnosť bánk podporiť zotavovanie hospodárstva. Vyčistenie súvah bude rozhodujúce pre udržateľné zotavovanie ekonomiky.

Ilustračná foto/Turistka čakajúca na svoj odlet počas pandémie koronavírusu
Neprehliadnite

Turizmus v Európe zažije šok; o prácu môže prísť šesť miliónov ľudí. Ako chce pomôcť Únia?

Centrálne banky už v prvých týždňoch po zavedení blokád na obmedzenie šírenia vírusu zintenzívnili opatrenia na podporu hospodárstva, najmä na trhoch s likviditou. Tieto kroky pomohli stabilizovať finančné trhy. Ale v nadchádzajúcej fáze už nebude možné využívať menovú politiku na riešenie platobnej neschopnosti, varovala BIS. Je tak na vládach, aby sa touto otázkou zaoberali.

„Najhorším výsledkom by bolo zlyhanie pri riešení celkového dlhu a umožnenie trvalého nesprávneho rozdelenia kapitálu," dodala v správe.