Britský premiér Boris Johnson v utorok predstavil plán na obnovu krajiny po koronavírusovej kríze v hodnote piatich miliárd libier. Nazval ho Nová dohoda (New Deal), čím odkazoval na rovnomenný program bývalého amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, ktorý ho predstavil v 30. rokoch 20. storočia po hospodárskej kríze v USA.

Boris Johnson v prejave na vysokej škole v Dudley podľa BBC povedal, že vláda musí prehodnotiť svoj postup v súvislosti s krízou. „Musí prísť čas, aby sme sa poučili a my sa poučíme," povedal. Za dôležitý nástroj na odrazenie sa od dna považuje Johnson výstavbu nových domov a infraštruktúry, zavedenie reforiem v oblasti plánovania i pomoc s bývaním pre mladých ľudí.

Ilustračná foto/Turistka čakajúca na svoj odlet počas pandémie koronavírusu
Neprehliadnite

Turizmus v Európe zažije šok; o prácu môže prísť šesť miliónov ľudí. Ako chce pomôcť Únia?

„Budeme stavať, stavať, stavať. Stavať lepšie, stavať zelenšie, stavať rýchlejšie a urobíme to tempom, ktoré si tento okamih," vyhlásil B. Johnson . Premiér pripomenul svoj predvolebný sľub poslať do ulíc ďalších 20-tisíc policajtov a „ukončiť šialenstvo, ktoré nám zabraňuje deportovať násilných kriminálnikov".

Spojené kráľovstvo by si malo dať za cieľ skonštruovať prvé lietadlo na dlhé lety, ktoré nevytvára škodlivé emisie. Británia môže byť podľa B. Johnsona „vedecká superveľmoc". Uskutoční sa tiež štúdia realizovateľnosti cestných, železničných, leteckých a cezhraničných spojení medzi všetkými štyrmi britskými regiónmi.

KK30 Berlín - Na snímke pohľad na letisko Tegel v Berlíne 20. mája 2020. Berlínske letisko Tegel sa zrejme stane
Neprehliadnite

EÚ otvorí 1. júla svoje hranice pre občanov 14 štátov; nie však USA

Kritici vyčítajú premiérovi, že nepredstavil nijaké nové nápady, ale iba zopakoval sľuby z volebného manifestu konzervatívcov. Britská vláda nariadila v pondelok v stredoanglickom meste Leicester pre výrazný nárast v počte nakazených novým koronavírusom zatvorenie škôl a obchodov, ktoré nepredávajú tovar nevyhnutný pre každodenný život a obyvateľov zároveň vyzvala, aby zostali doma.

Boris Johnson v súvislosti so situáciou v Leicestri povedal, že „už ďalej nemôžeme byť väzňami" nákazy a krajina „musí byť pripravená na to, čo môže prísť". Británia zaznamenala najvyšší počet úmrtí v dôsledku pandémie nového druhu koronavírusu zo všetkých európskych krajín. Ochoreniu Covid-19 tam podľahlo viac ako 43 500 ľudí.