Počas dvoch rokov sa zvýši bezpečnosť na 175 kilometroch ciest prvej triedy. Cieľom troch projektov financovaných z eurofondov je zvýšenie bezpečnosti pre vodičov aj chodcov. Práce na cestách v Prešovskom, Košickom, Banskobystrickom a Trenčianskom kraji budú stáť viac ako 27,9 milióna eur. Informoval o tom Ivan Rudolf, poradca ministra dopravy (MDV) SR pre komunikáciu.

Projekty zabezpečia spomalenie dopravy na vjazde do obce, zvýraznenie priechodov pre chodcov, zlepšenie smerového vedenia cesty, oddelenie protismernej premávky. Pribudnú nové záchytné bezpečnostné zariadenia ako ochrana trvalých prekážok zvodidlom s vyššou úrovňou zadržania. Pre upozornenie vodičov budú v blízkosti mostov umiestnené informačné panely zobrazujúce informácie alebo výstrahy pre vodičov.

Na snímke minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal počas tlačovej konferencie 100 dní ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala v Bratislave 30. júna 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Rezort dopravy si už brúsi zuby na peniaze z fondu obnovy, nepôjde len o cesty

,,Som rád, že využívame pridelené eurofondy efektívne a účelovo. Ide o projekty, ktoré vo svojej podstate zachraňujú životy. Pri alarmujúcich číslach dopravnej nehodovosti hlavne na cestách prvej triedy sa musíme sústrediť okrem budovania nových ciest aj na bezpečnosť premávky, ktorá je v prvom rade na jej účastníkoch, avšak implementáciou moderných bezpečnostných prvkov ju vieme výrazne zvýšiť," povedal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.

V Trenčianskom kraji začali s prácami na ceste I/9 v úseku Mníchova Lehota - hranica Banskobystrického kraja už tretieho septembra, prvky pasívnej bezpečnosti sa budú realizovať na častiach úseku v dĺžke 55,5 km. Zmluvná cena je 8 454 634,38 eura.

Na snímke poškodená cesta druhej triedy II/531 medzi obcami Muráň a Predná Hora v okrese Revúca, ktorú vážne poškodili v nedeľu 28. júna 2020 podvečer silné prívalové dažde. Muráň, 1. júla 2020. EASYFOTO TASR - Branislav Caban
Neprehliadnite

Poslanci BBSK schválili na opravu cesty na Prednú Horu 15 miliónov eur z úveru

V Banskobystrickom kraji odovzdajú staveniská zhotoviteľom 11. septembra. Práce sa budú vykonávať na úseku od križovatky na ceste I/9 smer Žiar nad Hronom končiacom na ceste I/65 smer Martin. Dĺžka tohto úseku je 1,6 km, ďalej na úseku cesty I/16 Zvolen - Uderiná. Práce sa budú vykonávať v rôznych častiach úseku v celkovej dĺžke 34,9 km. Práce sa budú realizovať aj na úseku cesty I/16 Vidiná - Tornaľa. Dĺžka tohto úseku je 64 km. Cena zmluvy o dielo je 10 895 608 eur. Práce by mali byť hotové do 18 mesiacov od prebratia staveniska, pričom do obdobia sa nezapočítava zimné obdobie.

V Prešovskom a Košickom kraji budú úpravy stáť 8 552 073 eur a práce sa musia vykonať do 24 mesiacov od odovzdania staveniska, ktoré je naplánované na budúci týždeň. Úpravy sa budú týkať cesty I/18 Svinia - Michalovce. Práce budú vykonané v rôznych častiach úseku v celkovej dĺžke 50,98 km.

Košický samosprávny kraj (KSK) ukončil rekonštrukciu cesty III/3226 smerujúcu z Letanoviec do Národného parku Slovenský raj. Ide o úsek dlhý 4,1 kilometra, ktorý sa začína pred obcou Letanovce a končí v mieste bývalej osady pred vstupom do Slovenského raja. S opravou začal  samosprávny kraj vlani v auguste. Cesta sa rekonštruovala po dvadsiatich rokoch a KSK stála vyše 900.000 eur. V Letanovciach 8. júla 2020. EASYFOTO TASR - Kristína Mayerová
Neprehliadnite

Cesty 3.triedy od 1. septembra nebudú súčasťou siete vymedzených úsekov