Na opravu poškodenej cesty II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou v okrese Revúca môže Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) využiť 15 miliónov eur z už schváleného úveru. Alokáciu uvedenej sumy na rekonštrukciu komunikácie schválili poslanci zastupiteľstva BBSK na svojom štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí.

Cestu II/531 pod Prednou Horou poškodili koncom júna prívalové dažde. Odvtedy je úplne uzavretá a ako obchádzková trasa slúži cesta cez Muránsku planinu, popod Muránsky hrad a cez Veľkú Lúku. Tranzitná nákladná doprava musí uzavretý úsek obchádzať dlhou obchádzkou cez Brezno. Ako predstavitelia BBSK viackrát avizovali, komunikáciu by chceli aspoň v jednom jazdnom pruhu sprejazdniť do zimy.

Na snímke poškodená cesta tretej triedy III/2845 medzi obcami Muráň a Muránska Zdychava v okrese Revúca, ktorú vážne poškodili v nedeľu 28. júna 2020 podvečer silné prívalové dažde. Muráň, 1. júla 2020. EASYFOTO TASR - Branislav Caban
Neprehliadnite

Cesty tretej triedy s nulovou sadzbou sa majú vyňať zo spoplatnených úsekov

„Je to naozaj veľká čiastka a surový zásah do rozpočtu, ale aspoň základnú opravu musíme stihnúť do zimy. Inak niektoré obce zostanú doslova odrezané od sveta, pretože v zimnej sezóne sa obchádzková trasa nebude môcť využívať," povedal podpredseda kraja a predkladateľ návrhu Ondrej Lunter. Dodal, že kraj intenzívne rokuje s vládou, aby mu v tejto záležitosti finančne pomohla.

Ďalší členovia zastupiteľstva upozornili, že ide o strategickú komunikáciu, ktorú by nemal mať v správe samosprávny kraj, ale štát. „Vždy tu hovoríme o regióne Muráňa, ale toto nie je nejaká cesta na konci okresu. Je to rovnako dôležitá cesta ako do Bratislavy alebo do Žiliny a nikdy nemala byť v správe BBSK, ale štátu," zdôraznil poslanec Juraj Pelč.

Ako podotkol poslanec za Revúcky okres a primátor Jelšavy Milan Kolesár, uzavretá cesta môže negatívne ovplyvniť aj zamestnanosť v Odbornom liečebnom ústave psychiatrickom na Prednej Hore. „Jeho riaditeľ na zhromaždení v Muráni oboznámil verejnosť so situáciou v kolektíve a dosť veľa zamestnancov podľa neho zvažuje podať výpoveď, keďže po obchádzke cestujú do práce dve hodiny tam a dve naspäť," podotkol Kolesár.