Článok začínaš zaujímavou vetou, že úspech bitcoinu sa stal základom pre jeho deštrukciu. Prečo?

Pretože bitcoin bol až príliš úspešný. To znamená, že veľa tradičných aj nových hráčov sa ho snaží nejakým spôsobom skopírovať. Dokonca aj takí, ktorí sú veľmi silní, ako napríklad centrálne banky. Tie začali vydávať svoje vlastné digitálne meny.

Najďalej sú v tom Bahamy so svojím pieskovým dolárom, čo ľudia asi príliš nevedia. No viac možno vedia o Číne a o čínskom e-jüane. Centrálne banky sú veľmi silní konkurenti, ktorí môžu v tom najhoršom možnom prípade priniesť aj to, že bitcoin môže byť v niektorých krajinách dokonca zakázaný.

Takže môžeme hovoriť, že bitcoinu vyrastá silná konkurencia. Prečo práve v Číne?

V Číne preto, lebo je to krajina, ktorá je do veľkej miery ovplyvnená existujúcim systémom SWIFT medzinárodných platieb. Všetky banky na svete, ak chcú fungovať a posielať peniaze, tak musia byť súčasťou systému. Je to jediný globálny systém, a nad ním má moc Washington. To znamená, že Čína je v tejto oblasti veľmi zraniteľná, a pokiaľ by nedokázala nejakým spôsobom vyvinúť konkurenciu SWIFTu, tak kedykoľvek v budúcnosti, v tom najhoršom možnom prípade, ju môže vo Washington zo systému odstrihnúť.

bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin v ohrození. Kryptomeny sú pod tlakom špekulácií, regulátorov aj centrálnych bánk

Číňania nemajú prepojený svoj elektronický jüan na blockchain. Akú rolu v tom hrá blockchain?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa