Vodiči tamojšieho autobusového prepravcu Arriva Nitra si od začiatku septembra vyštrajkovali zvýšenie platov z 3,80 eura na 5,24 eura na hodinu. Dopravcu to bude ročne stáť okolo 950-tisíc eur. Preto chce, aby mu na vyššie mzdy prispel Nitriansky samosprávny kraj a aj mesto, ktorí si u neho dopravu objednávajú vo verejnom záujme.

„Vývoj miezd vysoko ohrozuje ziskovosť spoločnosti s prihliadnutím na vyžadovanú intenzitu investícií v kraji,“ tvrdí László Ivan, generálny riaditeľ Arriva.

Podľa informácií TRENDU Nitra ani kraj doteraz neboli ochotné otvárať zmluvu a platiť dopravcovi viac. Argumentujú, že v zmluve niečo také nie je povinné.

Navyše na zmenu zmluvy z roku 2016, ktorá bola uzavreté na 10 rokov po medzinárodnom tendri, potrebuje kraj súhlas Protimonopolného úradu aj Úradu pre verejné obstarávanie. Akúkoľvek zmenu zmluvy musí schváliť navyše aj krajské zastupiteľstvo.

Zmeny zmlúv nie sú jednoduché

Dlhoročné zmluvy s dopravcami zvyknú obsahovať aj formu pravidelnej valorizácie mzdových nákladov. Tie však musia byť oprávnené. V súčasnosti je rozdiel, či si mesto objednáva službu vo verejnom záujme podľa starých zmlúv, alebo na základe vysúťažených podmienok z tendra.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa