Arménsko v piatok obvinilo Azerbajdžan z narušenia jeho štátnych hraníc tým, že obsadilo oblasti, ktoré Arménsko považuje za svoje zvrchované územie. Informovala o tom agentúra DPA. Arménsko obvinilo azerbajdžanské jednotky z toho, že obsadzujú kopce v provincii Sjunik na juhu krajiny, ktorú považuje za súčasť vlastného územia. Azerbajdžan odpovedal, že po zlepšení poveternostných podmienok v zmienenej hornatej oblasti v súčasnosti zabezpečuje skutočné hranice.

Úradujúci arménsky premiér Nikol Pašinjan hovoril o „podvratnej infiltrácii" a povedal, že požiadal o konzultácie v rámci Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, čo je regionálne zoskupenie, ktorému dominuje Rusko, spojenec Arménska. Tlačová agentúra Interfax informovala, že podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Arménsko nepožiadal Rusko o pomoc.

Arménsko
Neprehliadnite

Arménsko vyzvalo Azerbajdžan na prepustenie všetkých vojnových zajatcov

Napätie medzi Arménskom a Azerbajdžanom sa vystupňovalo minulý rok v septembri, keď opätovne vypukol vojenský konflikt o územie Náhorného Karabachu. V šesť týždňov trvajúcej vojne utrpelo Arménsko od Azerbajdžanu porážku, keď Azerbajdžan získal späť veľkú časť územia, o ktoré prišiel pred 30 rokmi. Arménsko, Azerbajdžan a Rusko v novembri minulého roka podpísali spoločné vyhlásenie o zastavení bojov, avšak napätie medzi krajinami naďalej pretrváva.

Po telefonáte s Pašinjanom ruský prezident Vladimir Putin vyzval obe strany, aby dodržiavali dohodnuté prímerie, uviedol Kremeľ. S Pašinjanom podľa Elyzejského paláca hovoril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý vyzval azerbajdžanské jednotky, aby opustili arménske územie.