Text aktualizovaný na konci článku

Slovensko začiatkom februára s prekvapením zistilo, že britský variant vírusu B1117 môže tvoriť až tri štvrtiny prípadov infekcií Sars-Cov-2 v krajine. Aj keď sa podrobné štatistiky na európskej rovni nevedú, Slovensko môže patriť ku krajinám s najväčším rozšírením tohto variantu.

Britská mutácia je hlavný dôvod, prečo počet nových prípadov na Slovensku za posledných sedem dní stagnuje na vysokých úrovniach aj napriek pretrvávajúcemu lockdownu či plošnému testovaniu. Premiérove plány na pokles prípadov o polovicu, ako sa stalo na jeseň, sa nepotvrdili. Naopak, zgrupovanie ľudí pri testovaní môže byť pri novej omnoho agresívnejšej mutácii vysokým rizikom.

Ďalšia menej účinná vakcína

Kým britský variant vyvoláva obavy na Slovensku, skutočné obavy vedcov po celom svete vyvolávajú nové mutácie vírusu, obsiahnuté napríklad v juhoafrickom variante s označením 501.V2. Viacero pokusov v laboratóriách potvrdilo, že jeho mutácie E484K a K417N spôsobia, že vírus čiastočne unikne imunitnému systému človeka. Tieto mutácie nielen znižujú účinnosť vakcín, ale môžu spôsobovať aj opätovné nakazenie sa vírusom už raz chorých ľudí.

Predpoklady nižšej efektivity vakcín voči novým mutáciám už koncom januára potvrdili klinické skúšania nových vakcín od spoločností Novavax a Johnson and Johnson. Napríklad tá od Novavax ukázala, že vakcína má 96-percentnú účinnosť proti pôvodnému vírusu, 86-percentnú voči britskému variantu a iba 60-percentnú voči juhoafrickému variantu.

Obmedzenú účinnosť vakcín voči novým mutáciám potvrdzujú aj prvé výsledky vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. V pondelok budú zverejnené výsledky malej štúdie vykonanej na dvoch tisíckach mladých a zdravých Juhoafričanov. Výsledky ukážu, že vakcína nedokázala zabrániť slabším a miernejším prípadom covidu, hoci zabránila ťažším prípadom a hospitalizáciám. Pre vysoko nastavené očakávania spojené s očkovaním je to ďalšia negatívna správa.

Je pravdepodobné, že farmacutické spoločnosti budú musieť prísť s novými vakcínami zameranými na nové varianty. Doterajšie výsledky však ukazujú, že súčasné vakcíny dokážu pomôcť v budovaní imunity aj proti novým variantom, avšak v obmedzenejšej forme. Pre lekárov je dôležitá najmä ich schopnosť zabrániť ťažším prípadom covidu. 

Komunitné juhoafrické šírenie

Počas víkendu stoja tisícky Angličanov v niekoľkých okresoch v rade čakajúc na výsledky svojich testov. Nejde však o antigénové testy ani zistenie, či majú covid. Budú sa testovať na juhoafrický variant nového koronavírusu. Ten sa nedá zistiť PCR testami - vzorka z výteru sa musí sekvencovať.

Coronavirus vaccination in Israel
Neprehliadnite

Izraelské očkovanie a posledné klinické testy ukazujú, že cesta k porazeniu covidu bude dlhá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa