„Pandémia je omnoho komplikovanejšia, ako sa javila pred niekoľkými mesiacmi,“ tvrdí Dan Barouch, virológ Beth Israel Medical Center v Bostone.

Izrael má zaočkovaných 30 percent populácie. Napriek tomu sa epidemická situácia v krajine príliš nezlepšuje, píše Bloomberg. Nárast nových infekcií klesol iba marginálne, počet kritických pacientov sa nemení, no počet pacientov na respirátoroch dosiahol nový rekord.

Napriek tomu, že očkovanie funguje a iba dve percentá pacientov v nemocniciach tvoria plne zaočkovaní jedinci, problém ostáva. „Vidíme vlnu infekcií, ktorá odmieta poklesnúť, očividne kvôli mutácii,“ hovorí minister zdravotníctva Yuli Edelstein.

Viktor Orbán
Neprehliadnite

Rýchle očkovanie je ohrozené: Európa prišla o ďalšie dodávky. Maďarsko vzhliada k Rusku a Číne

Kolektívna imunita v nedohľadne

Izrael je pre svet experimentom, ktorý naznačí, ako rýchlo bude možné otvárať ekonomiku v prípade masového zaočkovania populácie. Pôvodné optimistické očakávania sa posúvajú aj napriek rýchlemu tempu vakcinácie.

Dôvodom posunu očakávaní v Izraeli je šírenie britskej nákazlivejšej mutácie. Tá neznižuje účinnosť vakcín, no pravdepodobne zhoršuje zdravotný stav pacientov. Už tento kmeň, ktorý vyvoláva najmenej obáv vedcov spomedzi novších variantov, spôsobuje oddialenie návratu do bežných životov.

Podľa prepočtov niektorých vedcov, samotné zaočkovanie nemusí dokázať vytvoriť voči vírusu Sars-Cov-2 kolektívnu imunitu. S vysokou pravdepodobnosťou ochráni ľudí proti vzniku ťažšieho priebehu choroby, no šírenie vírusu nezastaví.

V Manause, hlavom meste brazílskeho štátu Amazonas, ani 76-percentné premorenie populácie nedokázalo vytvoriť kolektívnu imunitu. Naopak, ľudia s čiastočnou imunitou môžu pre vírus slúžiť ako Petriho misky vytvárajúc nové mutácie.  

Prezentovanie očkovania ako zázračného riešenia môže vytvoriť problém nesplniteľných očakávaní. Najmä v prípade, ak vírus bude ďalej mutovať, čo sa javí ako pravdepodobný variant.

Measles Makes Comeback, As Outbreak Happens In 22 States
Neprehliadnite

Prvá veľká vakcína zlyhala. Začína sa hovoriť o treťom kole očkovania

Juhoafrický variant potvrdil nízku efektivitu vakcín

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa