Ako prvý na svete vyrobil očkovacie látky proti príušniciam, kiahňam či ružienke. Sars-CoV-2 však bol nad jeho sily. Americký farmaceutický gigant Merck v pondelok oznámil, že ukončuje práce na vakcíne proti covidu.

Na snímke očkovanie proti vírusu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre
Neprehliadnite

Očkovanie nemusí voči novým mutáciám fungovať dobre, obáva sa Británia

Dôvodom rozhodnutia je skutočnosť, že prvé fázy klinického skúšania dvoch nových vakcín, na ktorých Merck pracoval, nedokázali naplniť očakávania. Vytvorili menej neutralizujúcich protilátok, ako bežne vytvára infikovaný organizmus či konkurenčné vakcíny.

Merck zaknihoval stratu a boji s covidom sa bude venovať iba v podobe vývoja nových liekov. Táto skutočnosť má pomerne dôležitý vplyv na očakávaný ďalší vývoj pandémie.

Merck bol zástancom tradičných vakcín, ktoré sa vyrábajú na základe vstreku neaktívneho vírusu do tela. Jeho zlyhanie poukazuje na možnosť, že aj ostatné farmaceutické spoločnosti vyrábajúce vakcínu na základe tradičnej metódy nemusia dosahovať dobré výsledky.

Čínske spoločnosti Sinovac a Sinopharm vytvárajú očkovacie látky podobným spôsobom. Slabé výsledky vakcíny od Sinovac s účinnosťou iba 50,4 percenta v klinickom skúšaní v Brazílii nie sú v tomto kontexte prekvapujúce.

Coronavirus - demand for ivermectin in Bolivia
Neprehliadnite

Ivermektín znížil úmrtia o 75 percent. A ukázal, prečo vyspelý svet v boji s covidom zlyhal

Spôsob výroby vakcín sa môže stať rozhodujúcim faktorom úspechu vakcín. Prím zatiaľ hrajú vakcíny založené na novom spôsobe výroby pomocou mediátorovej RNA od spoločností Pfizer a Moderna. Sú to zatiaľ jediné dve očkovacie látky, ktoré boli schválené v Spojených štátoch a Európskej únii. Obidve si vyžadujú dve kolá očkovania.

Zlyhanie Mercku má aj ďalšie implikácie. Aj keď s oneskorením, jeho vakcíny mali prísť na trh v tomto roku a pomôcť zaočkovať rozvíjajúce sa krajiny. Na rozdiel od ostatných vakcín boli založené na jednej dávke a prijateľných teplotách transportu.

Keďže sa tak nestane, vypadáva dôležitý výrobca vakcín, ktorý mohol zrýchliť zaočkovanie globálnej populácie. Čím menšie tempo zaočkovania bude, tým viac mutácií nového koronavírusu vznikne, čím sa môže účinnosť existujúcich vakcín znížiť.

Tieto obavy potvrdila aj posledná štúdia americkej spoločnosti Moderna.

Viktor Orbán
Neprehliadnite

Rýchle očkovanie je ohrozené: Európa prišla o ďalšie dodávky. Maďarsko vzhliada k Rusku a Číne

Tretie kolo očkovania

Moderna testovala, ako silná je tvorba protilátok v krvi ôsmych ľudí a dvoch šimpanzov, ktorí boli zaočkovaní jej vakcínou. Kým pri britskom kmeni koronavírusu bola reakcia rovnako silná ako pri pôvodom víruse, juhoafrický variant vyšiel s horšími výsledkami.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa