V júni minulého roka dospel Ravindra Gupta, virológ z Cambridgeskej univerzity, k potvrdeniu nepríjemnej hypotézy. Pred mesiacom doviezli do nemocnice pacienta s covidom, ktorému sa vrátila rakovina. Ten mal aj po niekoľkých týždňoch v sebe stále aktívny vírus Sars-Cov-2.

Podobných pacientov vo vážnom stave je mnoho. Ich imunita je slabšia ako u bežných ľudí. Vtedy si telo pacienta nedokáže s vírusom efektívne a rýchlo poradiť. Imunitný systém bežného človeka zvládne boj s koronavírusom za 10 dní, no u ľudí so zníženou imunitou vírus prežíva mesiace.

Po celom svete zaznamenali viacero prípadov, keď koronavírus v ľuďoch prežíval viac ako sto dní. Vždy išlo o ľudí s ťažkými poruchami imunity. Tí sa pre vírus stali Petriho miskami.

Keď R. Gupta sekvencoval genóm vírusu takéhoto pacienta, zistil, že kým ležal v nemocnici, jeho vírus neustále mutoval. Tým, že jeho imunita bola slabá, patogén dostal priestor vytvárať milióny mutácií, z ktorých vznikol nový a efektívnejší variant Sars-Cov-2.

COVID-19 vaccination in Sochi, Russia
Neprehliadnite

Ruská vakcína Sputnik V je vysoko efektívna a bezpečná, potvrdilo klinické skúšanie

Stroj na nedokonalé klony

Pred rokom vedci zverejnili genetický kód nového koronavírusu. Tento vírus je ale už dávno preč. Vystriedali ho nové a nové varianty, ktorých sú tisíce.

Vírus je stroj na mutácie, Jeho stratégiou je vytvárať obrovské množstvo nedokonalých klonov. Tie väčšinou na fungovanie vírusu nemajú vplyv, no mutácie mutácií môžu spôsobiť, že vírus sa zrazu začne správať inak.

Predpokladá sa, že to sa stalo aj u britského variantu B1117. Vedci si myslia, že tento kmeň vírusu vznikol u pacienta s výrazne zníženou imunitou. Vírus si pri dlhodobom pobyte v jeho tele našiel spôsob, ako zmutovať do účinnejšej podoby a prekonať imunitný systém človeka.  A v tejto stratégii pokračuje aj ďalej.

Coronavirus vaccination in Israel
Neprehliadnite

Izraelské očkovanie a posledné klinické testy ukazujú, že cesta k porazeniu covidu bude dlhá

Obávaná mutácia

Tento týždeň vedci oznámili, že britský variant B1117 získal novú mutáciu E484K. Ide o obávanú mutáciu, ktorú prednedávnom zistili v juhoafrickom a brazílskom kmeni. Táto mutácia výrazne znižuje účinnosť protilátok vytvorených proti pôvodnému kmeňu vírusu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa