Americká Komisia pre obchodovanie s termínovými kontraktmi na komodity (CFTC) žaluje najväčšiu kryptomenovú burzu Binance a jej manažérov, vrátane generálneho riaditeľa Changpeng Zhaa za porušenie predpisov. Uviedla to na svojom webe.

Binance minimálne od júla 2019 do súčasnosti „ponúkala a vykonávala transakcie s komoditnými derivátmi v mene Američanov", čím porušovala zákony USA, uviedla CFTC.

Burza podľa CFTC „neefektívne" kontrolovala dodržiavanie pravidiel a navádzala zamestnancov a zákazníkov, aby kontroly obchádzali.

Komisia takisto obvinila bývalého manažéra pre kontrolu pravidiel Samuela Lima z napomáhania k porušovaniu pravidiel Binance.

„Binance celé roky vedela, že porušuje pravidlá CFTC... Malo by byť varovaním pre kohokoľvek vo svete digitálnych aktív, že CFTC nebude tolerovať úmyselné vyhýbanie sa zákonu USA," uviedol šéf CFTC Rostin Behnam.

Binance dominuje globálnemu sektoru digitálnych aktív. Jej hlavná burza Binance.com je najväčšou svetovou kryptomenovou burzou - vlani podľa spoločnosti CryptoCompare spracovala obchody v hodnote asi 23 biliónov dolárov (21,31 bilióna eur).

Kryptomeny v pondelok po zverejnení správy oslabili. Bitcoin popoludní strácal 3,4 percenta na zhruba 26 680 dolárov a bol najnižšie za posledných desať dní. Okolo 18:30 už odpisoval rovnako ako druhá najväčšia kryptomena Ether len niečo vyše dvoch percent. Od začiatku roka však obe digitálne meny posilnili o desiatky percent.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

V USA obvinili šéfa skrachovanej kryptomenovej firmy Terrraform Labs z podvodov