Airbnb s hlavným mestom Bratislavou podpisujú dohodu o automatickom výbere dane za ubytovanie. Od 1. júla bude ubytovateľská platforma vyberať automaticky poplatky od hostí, ktorí si rezervujú pobyt v Bratislave, a odvedie ich priamo mestu. Informovala o tom spoločnosť vo štvrtok.

Ako vyčíslila členka Mestskej rady Bratislavy a Komisie pre cestovný ruch a medzinárodnú spoluprácu Monika Debnárová, spolupráca má potenciál priniesť mestu zhruba 600-tisíc eur ročne na dani z ubytovania. „Zároveň ide o iniciatívu zameranú na vyrovnanie trhových podmienok v oblasti cestovného ruchu v Bratislave, ktorá má výhody nielen pre samotné mesto, ale aj pre turistov a návštevníkov cestujúcich do Bratislavy," poznamenala Debnárová.

Airbnb
Neprehliadnite

Spoločnosť Airbnb kvôli pandémii strojnásobila štvrťročnú stratu na 1,2 miliardy dolárov

Manažér verejnej politiky z cestovateľskej platformy Vladimir Beroun sa vyjadril, že spoločnosť spolupracuje s orgánmi regulácie a organizáciami v cestovnom ruchu na presadzovaní zodpovedného a udržateľného turizmu, podpore miestnych rodín a oživení ekonomík v strednej a východnej Európe. Preto ho spolupráca s mestom Bratislava teší.

Spoločnosť takto podpisuje prvú dohodu takéhoto typu s jednou z krajín V4. Cez podobné dohody pritom firma takto dodala miestnym vládam po celom svete okolo 2,9 miliardy eur. Platforma avizuje, že by rada rozšírila spoluprácu s mestami a organizáciami v oblasti cestovného ruchu aj v Prahe či Budapešti.

Airbnb vyberá a odvádza dane z ubytovania v približne 30-tisíc jurisdikciách po celom svete a ich počet podľa slov spoločnosti rastie. V tomto roku spoločnosť začala vyberať turistické poplatky vo viacerých nových jurisdikciách vrátane holandského Rotterdamu alebo nemeckého Wiesbadenu. V roku 2020 bola tiež prvou platformou, ktorá podpísala dohodu o výbere dane z ubytovania s litovským hlavným mestom Vilniusom.