Americká spoločnosť Airbnb, ktorá sprostredkováva ubytovanie v súkromí, v prvom štvrťroku hospodárila s čistou stratou 1,17 miliardy dolárov, čo je medziročne nárast na viac ako trojnásobok . Tržby sa ale zvýšili o päť percent na 887 miliónov dolárov, uviedla firma vo svojej výsledkovej správe. Na hospodárenie stále doliehajú dopady koronakrízy a s ňou spojené obmedzenia ciest.

Tržby sú ale vyššie aj v porovnaní s rokom 2019, teda s obdobím pred pandémiou. Firma tiež zaznamenala nárast počtu rezervácií, čo dáva súvislosť s ustupujúcou pandémiou a s očakávaným návratom k masovému cestovaniu. K vysokej strate v prvom štvrťroku čiastočne prispeli aj výdavky, ktoré má firma s obsluhou predchádzajúcich úverov.

Hoci Airbnb čaká silný vzostup záujmu o cestovanie, obavy má z pretrvávajúcich cestovných obmedzení a uzáver v Európe. Tá je pritom pre Airbnb kľúčovým trhom  letných prenájmov. Zatiaľ je podľa oznámenia firmy teda skoro na to, aby sa dalo odhadnúť, či sa bude cestovný ruch v druhom polroku zotavovať podobným tempom.

Tím Groundcom, ktorý sa skladá aj zo štyroch Slovákov
Neprehliadnite

Na Slovensku rastie vesmírne Airbnb. Startup Groundcom prepája satelity na obežnej dráhe

Protipandemické opatrenia majú negatívny vplyv na tržby Airbnb v celom svete, najmä ale v Európe. Rast dopytu po cestovaní firma zaznamenala v Spojených štátoch, záujem registruje pri prenájmoch blízko pláže a na horách. Pri rezerváciách v mestách, kde bol pred pandémiou záujem tradične veľmi silný, sa zatiaľ nič zásadné nezlepšilo.

Rozsah rušenia rezervácií sa proti vlaňajšku zmiernil, aj tak ale zostáva väčšie ako pred pandémiou. Konkrétne čísla však Airbnb tohto ukazovateľa neposkytla.

Generálny riaditeľ Brian Cheska očakáva, že aj po pandémii bude viac ľudí pracovať z iných lokalít ako z centrálnych kancelárií, čo by malo posilniť dopyt po rezerváciách. Zhruba 24 percent zákazníkov Airbnb si teraz podľa neho rezervuje pobyty minimálne na 28 dní, zatiaľ čo pred pandémiou si takto dlhé pobyty rezervovalo asi 14 percent zákazníkov. To podľa neho zvýhodní zdieľanie súkromného bývania v porovnaní s hotelom.

„Čím dlhšie niekde zostávate, tým viac máte snahu zdržiavať sa v súkromí," povedal Cheska analytikom, keď s nimi preberal výsledky hospodárenia.

Muži debatujú na autobusovej stanici na ostrove Naxos
Neprehliadnite

Grécko uvoľní cestovanie medzi regiónmi, na ostrovy ale bude nutný test či očkovanie

Strata na akciu v prvom štvrťroku dosiahla 1,95 dolára, zatiaľ čo analytici v ankete spoločnosti FactSet čakali stratu 1,07 dolára na akciu, respektíve 717 miliónov dolárov celkovo. Tržby prekonali odhady, ktoré v priemere predstavovali 721 miliónov dolárov. Proti prvému štvrťroku 2019 sa tržby zvýšili o šesť percent.

Hodnota nových rezervácií v prvom tohtoročnom štvrťroku vzrástla na 10,3 miliardy z 6,8 miliardy dolárov pred rokom. Proti poslednému štvrťroku minulého roka bola vyššia o viac ako štyri miliardy dolárov.

Akcie Airbnb od maxima, na ktorom boli 11. februára, oslabili asi o 37 percent a vo štvrtok uzavreli na 135,75 dolárov. Sú tak pod záverečnou cenou z 10. decembra, kedy vstúpili na burzu.