Jedna miliarda je nenávratne preč, tvrdí SaS

Podľa strany SaS prišlo Slovensko z eurofondov nenávratne o jednu miliardu eur, pretože do konca roku 2020 nezabezpečilo v Európskom fonde regionálneho rozvoja (EFRR) jej realokáciu. „Realokovať, teda presúvať odtiaľ, kde peniaze nemíňame, tam, kde ich potrebujeme, sme mohli len do roku 2020. Každý rok možno len určitú časť. Na rok 2020 to bola jedna miliarda eur. V momente, keď sme ju nepresunuli, sme o ňu prišli, musíme ju vrátiť," vysvetlila Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci. 

Podľa L. Ďuriš Nicholsonovej sú v spomínanom fonde „zabetónované“ ešte ďalšie štyri miliardy eur, ale možno ich míňať len na to, na čo je EFRR primárne určený. Europoslankyňa apelovala, aby sa do ich čerpania v čo najväčšej možnej miere zapojili kraje, obce a mestá. Ľudia z Európskej komisie sú podľa nej „zúfalí z postupov slovenských orgánov“ pri čerpaní eurofondov. 

O realokácii podľa L. Ďuriš Nicholsonovej vedelo aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Avšak vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová obvinenia strany SaS odmieta. Podľa ministerky nie je pravdou, že Slovensko miliardu eur z eurofondov nerealokovalo na boj s ochorením covid-19.

Na snímke europoslankyňa za SaS a predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci Lucia Ďuriš Nicholsonová počas brífingu s novinármi na tému
Neprehliadnite

Slovensko z eurofondov prišlo nenávratne o 1 miliardu eur, informuje SaS

Nekonečný príbeh 

Spor premiéra Igora Matoviča s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom stále trvá. R. Sulík v relácii Rozhovory ZKH potvrdil, že nevylučuje predčasné voľby. K nim však podľa neho môže dôjsť napríklad aj pádom vlády. Taktiež pripomenul, že premiér už viackrát povedal, že podá demisiu. O predčasné voľby sa referendom „pokúšajú“ viaceré opozičné strany.

Premiér zase spomenul R. Sulíka v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde, na ktorý upozornil europoslanec Michal Šimečka. Denník I. Matoviča opisuje ako antisystémového lídra s nedostatkom skúseností a mätúcimi vyjadreniami. V otázke o plošnom testovaní premiér odmietol akúkoľvek sebareflexiu. „Krízový štáb chcel organizovať ešte druhé masívne testovanie, ale minister hospodárstva, ktorý bol zodpovedný za nákup testov, to nespravil. Kvôli tomu druhá vlna testov neprebehla včas a čísla nakazených tým logicky vybuchli.“ Na otázku, prečo je teda R. Sulík ešte stále v koalícii, aj keď je podľa neho zodpovedný za tisícky úmrtí, odpovedal, že v normálnej situácii by už ministrom nemal byť.

KK38 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vľavo) víta slovenského premiéra Igorma Matoviča pred spoločným rokovaním 3. februára 2021 v Elyzejskom paláci v Paríži. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron, left, welcomes Slovakia's Prime Minister Igor Matovic with han elbow bump before a working lunch at the Elysee Palace Wednesday, Feb. 3, 2021 in Paris. (AP Photo/Thibault Camus)
Neprehliadnite

Premiér Matovič kritizoval Sulíka už aj v zahraničí

Tesla investuje do bitcoinu

Americká automobilka Tesla oznámila, že investovala  1,5 miliardy amerických dolárov do digitálnej meny bitcoin. Taktiež avizovala, že by mala začať akceptovať bitcoin aj ako platobný prostriedok. Cena najznámejšej a najväčšej kryptomeny po tomto oznámení vzrástla nad 43-tisíc amerických dolárov. Po nedávnych poklesoch sa tak bitcoin opäť dostal na nové rekordné maximum.

Tesla uviedla, že jej rozhodnutie je súčasťou širšej firemnej investičnej politiky. Kryptomena má vraj zvýšiť flexibilitu spoločnosti a pomôcť pri „maximalizácii výnosov z hotovosti“. Tesla tiež zdôraznila, že chce „čas od času alebo dlhodobo získavať a držať digitálne aktíva“. Cena bitcoinu vyskočila o 12 percent. Akcie Tesly sa v predburzovom obchodovaní posilnili o viac než dve percentá.

Bitcoin
Neprehliadnite

Tesla oznámila megainvestíciu do bitcoinu a ten je na maxime

Biden chce k Číne pristupovať inak ako Trump

Americký prezident Joe Biden počíta s extrémnym súperením s Čínou, ale pristupovať k nej chce inak ako jeho predchodca Donald Trump. „Nemusíme vstúpiť do konfliktu, ale budeme extrémne súperiť,“ komentoval Biden budúce vzťahy s Pekingom. S čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom ako hlava štátu ešte nehovoril. Tvrdí však, že ako viceprezident Baracka Obamu s ním strávil viac času ako iní svetoví štátnici.

Napätie medzi Pekingom a Washingtonom, dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, za bývalej administratívy vzrástlo. D. Trump Čínu obviňoval z nekalých obchodných praktík a jej pripisoval vinu za pandémiu covidu-19. J. Biden sa kritike taktiež nebráni. Čínu označil za najvážnejšieho súpera USA, ale dodal, že ak to bude v americkom záujme, budú s ňou spolupracovať. „Sme ochotní s Pekingom spolupracovať, keď to bude v záujme USA,“ povedal americký prezident.

Joe Biden odsúdil útok na Kapitol
Neprehliadnite

Biden počíta so súperením s Čínou, Trumpov prístup ale nechce

Obavy neodchádzajú

Pocit ohrozenia z ochorenia covid-19 sa priblížil k maximám zo začiatku pandémie. Vyplýva to zo zistení siedmej vlny výskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied (SAV), MNFORCE a Seesame. S nárastom obáv pred epidémiou súvisí aj nárast podielu respondentov, ktorí tvrdia, že dôkladne dodržiavajú opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Taktiež sa zvýšil počet ľudí, ktorí úplne obmedzili svoje kontakty. Z výskumu vyplynulo, že tak častejšie urobili ženy ako muži. 

Čo sa však výrazne líši od situácie v apríli minulého roku je to, že homeoffice využíva výrazne menej ľudí. Na začiatku pandémie z rôznych dôvodov do práce nechodilo 35,3 percenta pracujúcich respondentov. V čase januárového lockdownu však naďalej chodila väčšina ľudí do práce. Na otázku, či respondenti používajú v práci pri stretnutiach s kolegami rúško alebo respirátor, odpovedalo „áno, vždy“ 45,8 percenta pracujúcich. „Za nelepšiacu sa situáciu v krajine môže skôr nová mutácia vírusu než masové porušovanie opatrení,“ uviedol Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

Ideálne je robiť za pracovným stolom vo vyhradenej časti bytu.
Neprehliadnite

Miera obáv z pandémie stúpa, homeoffice využíva menej ľudí, ukazuje prieskum