Situácia z pohľadu pozitivity je podľa premiéra horšia

Do plošného testovania sa v termíne od 18. do 26. januára zapojilo 2 949 017 ľudí. Pozitívny výsledok malo 36 547 otestovaných, čo predstavuje 1,24 percenta. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zhodnotil, že oproti testovaniu v novembri sa situácia z hľadiska percenta pozitívnych zhoršila.

Testovanie sa má zopakovať v okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta. Premiér zároveň vyzval ľudí s negatívnym výsledkom, aby boli opatrní.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) bolo vykonanie testovania nevyhnutné a potrebné. Konštatoval, že čísla napriek platnému lockdownu neklesajú, ale verí, že efekt testovania sa prejaví aj v poklese počtov ľudí v nemocniciach a mŕtvych.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie k priebežným výsledkom skríningového testovania 26. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Z 2,9 milióna ľudí malo počas skríningu pozitívny test 1,24 percenta, informoval Matovič

Spor EÚ a AstraZenecy pretrváva

Spor Európskej únie (EÚ) s firmou AstraZeneca o dodávky vakcín sa skomplikoval. Firma najprv zrušila svoju účasť na rokovaní so zástupcami Európskej komisie (EK), neskôr oznámila, že svojho zástupcu predsa len vyšle. EÚ naďalej požaduje objasnenie kroku, ktorý spôsobí, že členské krajiny v prvom štvrťroku dostanú necelú polovicu sľúbených dávok.

,,Lopta je teraz na strane firmy, aby nám objasnila, ako a kedy chce nahradiť výpadok dodávok,“ povedala hovorkyňa EK Dana Spinantová. Komisia sa podľa nej bude snažiť, aby AstraZeneca súhlasila so zverejnením kontraktu, kde je jasne dané, aké množstvo dávok pôvodne zazmluvnili.

Dôvodom, prečo nedodržia objem dodávok, je podľa firmy to, že sú nutné úpravy vakcíny s ohľadom na mutácie koronavírusu. Zníženie má byť do konca marca až 60-percentné. Krajiny EÚ by tak mali dostať 31 miliónov dávok.

AstraZeneca
Neprehliadnite

Spor EÚ a AstraZeneca o vakcíny trvá, obe strany ale budú rokovať

Dátum návratu detí do škôl je neznámy

Ústredný krízový štáb na stredajšom zasadnutí hovoril aj o návrate detí do škôl, no rozhodnutie zatiaľ nepadlo. Situáciou sa majú zaoberať aj epidemiológovia a minister školstva Branislav Gröhling (SaS) potom plánuje oznámiť ďalšie kroky.

B. Gröhling poukázal na prázdniny aj na to, že čoskoro sa má skončiť núdzový stav. Žiadne bližšie informácie ale neposkytol. „Nevidel som dáta. Uvidíme, aké budú, a na základe dát budeme môcť postupovať na základe Covid automatu,“ vysvetlil. Ďalej upozornil, že treba chrániť bezpečnosť a zdravie obyvateľov aj vzdelanie detí. Návrat detí do škôl pritom považuje za dôležitý.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.
Neprehliadnite

Rozhodnutie ohľadom návratu detí do škôl ešte nepadlo, informoval Gröhling

Slovenské testy chcú aj v zahraničí

O RT-PCR testy od slovenskej spoločnosti MultiplexDX má záujem slovinské Národné laboratórium pre zdravie, životné prostredie a výživu. Testy, ktoré si objednal aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, dokážu odlíšiť britskú mutáciu nového koronavírusu.

,,Spolupráca so slovinskými partnermi potvrdila, že slovenská veda sa nestratí ani vo svetovom výskume a vývoji,“ uviedol vedec Pavol Čekan z MultiplexDX. Podľa neho bežne dostupné PCR testy nedokážu zistiť, či ide priamo o britskú mutáciu. Doplnil, že nepresné výsledky môžu nepriaznivo ovplyvniť aj nastavenie opatrení. Pozitívne vníma aj záujem ÚVZ SR. Podľa jeho slov pomôžu testy Slovensku lepšie nastaviť stratégiu boja s pandémiou. Testy spoločnosti sa už v súčasnosti využívajú aj v Keni, na Ukrajine či vo Vatikáne.

Biochemik Pavol Čekan, zakladateľ spoločnosti MultiplexDX,
Neprehliadnite

O slovenské testy rozlišujúce britskú mutáciu majú záujem aj Slovinci

EÚ schválila prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX

Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) povolila obnoviť prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX na území EÚ. Prevádzka bola v marci 2019 prerušená po nehodách v Indonézii a v Etiópii, kde celkovo zahynulo 346 ľudí. Obnovenie prevádzky lietadiel v novembri minulého roka odsúhlasili aj regulátori v Spojených štátoch.

Spoločnosť Boeing ovplyvnili problémy s lietadlami 737 MAX aj v rámci rekordnej straty, ktorá predstavuje 11,94 miliardy dolárov. Za pokles môže aj pandémia a s ňou súvisiace cestovné obmedzenia. Tržby spoločnosti sa za minulý rok znížili o 24 percent a strata za rok 2019 predstavovala 636 miliónov dolárov. Firma zároveň odsúva výrobu úplne nového lietadla 777X až na koniec roka 2023.

St Petersburg/Russia - 08 16 2018: Boeing 737 MAX 8 (China Southern Airlines) at Pulkovo International Airport
Neprehliadnite

Regulátori EÚ schválili obnovenie prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX