Spor Európskej únie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín sa dnes skomplikoval potom, čo firma najprv zrušila svoju účasť na rokovaní so zástupcami Európskej komisie a členských štátov. Neskôr podľa činiteľov EÚ spoločnosť oznámila, že svojho zástupcu na večerné rokovanie vyšle. Exekutíva EÚ po firme naďalej požaduje objasnenie kroku, kvôli ktorému dostanú členské krajiny v prvom štvrťroku necelú polovicu sľúbených dávok.

Komisii sa rovnako ako viacerých štátoch sa nepáči, že britsko-švédsky výrobca nedodrží objem dodávok vakcíny pre obdobie do konca marca, na ktorom sa obe strany dohodli. Dôvodom sú podľa firmy nutné úpravy vakcíny s ohľadom na mutácie koronavírusu. Zníženie dodávok do konca marca má byť až 60-percentné, krajiny EÚ by tak mali do konca štvrťroka dostať 31 miliónov dávok. Firma ale znižuje dodávku aj mimo Európy.

KK42 Haywards Heath - Na snímke krabičky s fľaštičkami s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
Doses of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca are checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollou
Neprehliadnite

AstraZeneca popiera predaj vakcín objednaných EÚ iným krajinám kvôli zisku

,,Zástupca spoločnosti AstraZeneca nám dnes ráno oznámil, že sa (firma) stretnutia nezúčastní," povedala novinárom hovorkyňa EK Dana Spinantová s odkazom na večerné rokovanie, na ktorom bude komisia s expertmi členských krajín preberať aktuálne problémy okolo spoločnej očkovacej stratégie. Vysoko postavený zdroj EÚ však potom uviedol, že firma predsa len vyšle na videokonferenciu zástupkyňu šéfa pre Európu ISKRA Reicovou. Spoločnosť však vraj dodala, že pre komisiu nemá žiadne nové informácie.

,,Lopta je teraz na strane firmy, aby nám objasnila, ako a kedy chce nahradiť výpadok dodávok," povedal novinárom spomínaný činiteľ. EK podľa neho bude usilovať o to, aby firma súhlasila so zverejnením kontraktu, z ktorého bude zrejmé, aké množstvo dávok bolo pôvodne zazmluvnené.

Komisia už so zástupcami firmy rokovala v pondelok, vysvetlenie ju však neuspokojilo. Šéf firmy Pascal Soriot talianskemu denníku La Repubblica povedal, že za problémy s dodávkami môže hlavne to, že EÚ uzavrela kontrakt o tri mesiace neskôr ako Británia, kde mala firma viac času na riešenie počiatočných problémov.

KK40 Haywards Heath - Na snímke fľaštičky s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
Doses of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca are checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollout from Monday
Neprehliadnite

EÚ podľa šéfa firmy AstraZeneca uzavrela kontrakty na vakcíny veľmi neskoro

Európska agentúra pre lieky (EMA) by mohla vakcínu AstraZenecy odporučiť na podmienečné užívanie v piatok a po schválení Európskou komisiou by sa mohla stať treťou očkovacou látkou v EÚ. Doteraz sa očkuje vakcínami firiem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Komisia v reakcii na AstraZenecou nepotvrdené informácie, že sa vakcíny sľúbené EÚ dostávajú do iných krajín, pripravuje pravidlá, podľa ktorých by firmy vyrábajúce v EÚmuseli povinne oznamovať vývoz vakcín mimo jej územia. Návrh novej normy sa chystá Brusel predstaviť ešte tento týždeň.