Americký výrobca leteckej techniky Boeing vykázal rekordnú celoročné čistú stratu 11,94 miliardy dolárov. Na vine sú dopady koronavírusovej pandémie a s nimi súvisiace cestovné obmedzenia, ale aj problémy s lietadlami 737 MAX, oznámila dnes firma. Boeing tiež znovu odsúva výrobu svojho úplne nového lietadla 777X, novo až na koniec roka 2023. Akcie firmy pred začiatkom obchodovania odpísali viac ako štyri percentá.

Tržby Boeingu sa za minulý rok znížili o 24 percent na 58,16 miliardy dolárov. Strata za rok 2019 predstavovala 636 miliónov dolárov a už v tej sa odrážali problémy s lietadlami 737 MAX.

Koronavírusová kríza vlani prehĺbila pokles dopytu po najväčších lietadlách. Aerolinky si kvôli medzinárodným cestovným obmedzeniam nepreberajú dodávky, čo poškodzuje tok hotovosti vo firme. Na vývoj stroja 777X pritom išlo v štvrtom štvrťroku 6,5 miliardy dolárov.

Historický prepad leteckej dopravy nepriaznivo ovplyvnili aj dodávky lietadiel 787 Dreamliner. To malo za následok hromadenie desiatok lietadiel v čase, keď na majiteľa čaká asi 450 strojov 737 MAX, ktorých prevádzka bol pred takmer dvoma rokmi v celom svete prerušená kvôli dvom tragickým nehodám.

St Petersburg/Russia - 08 16 2018: Boeing 737 MAX 8 (China Southern Airlines) at Pulkovo International Airport
Neprehliadnite

Regulátori EÚ schválili obnovenie prevádzky lietadiel Boeing 737 MAX

Boeing výsledky hospodárenia za minulý rok zverejnil v rovnaký deň, keď Agentúra Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA) povolila obnoviť komerčnú prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX na území EÚ. Pred koncom minulého roka odsúhlasili obnovenie prevádzky týchto lietadiel regulátori v Spojených štátoch a neskôr aj v niektorých ďalších krajinách.

Z problémov amerického konkurenta ťažil európsky výrobca Airbus, ktorý si tak druhý rok po sebe udržal pozíciu najväčšieho výrobcu lietadiel na svete. Aj on ale vlani dodal na trh len 566 lietadiel, čo je o 34 percent menej ako v predchádzajúcom rekordnom roku.

Za štvrtý štvrťrok má Boeing čistú stratu 8,4 miliardy dolárov proti strate 1,01 miliardy dolárov v rovnakom období predchádzajúceho roka. Tržby sa potom vo štvrťroku medziročne znížili o 15 percent na 15,3 miliardy dolárov.