Problémy s dodávkami vakcín v Európskej únii v porovnaní s Britániou súvisí s tým, že EÚ uzavrela kontrakty o tri mesiace neskôr ako Londýn. V rozhovore s talianskym listom La Repubblica to povedal šéf britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca Pascal Soriot. So zástupcami jeho firmy sa dnes majú kvôli problémom s dodávkami vakcíny zísť experti z členských krajín EÚ. Podľa Soriota firma nemala čas prispôsobiť výrobu.

AstraZeneca vakcínu vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou a Británia ju k použitiu schválila koncom decembra. V USA sa očakáva schválenie niekedy v apríli, pretože sa čaká na preukázanie účinnosti u starších ľudí. Nemecké médiá uviedli, že účinnosť u ľudí nad 65 rokov je len osem percent, čo ale firma poprela.

KK42 Haywards Heath - Na snímke krabičky s fľaštičkami s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
Doses of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca are checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollou
Neprehliadnite

AstraZeneca popiera predaj vakcín objednaných EÚ iným krajinám kvôli zisku

Európska agentúra pre lieky (EMA) by mohla látku odporučiť na podmienečné užívanie v piatok a po schválení Európskou komisiou by sa tak vakcíny AstraZeneca mohli stať treťou očkovacou látkou v únii. Doteraz sa očkuje vakcínami firiem Moderna a Pfizer / BioNTech.

Soriot priznal, že sú problémy s dodávkami, ale označil ich za problémy prerezávajúcich sa zubov. „Kontrakty s Britániou boli podpísané o tri mesiace skôr ako s EÚ, takže sme mali v prípade Británie trojmesačný náskok na to, aby sme problémy riešili. V prípade EÚ máme trojmesačné meškanie," povedal Soriot.

Vyhlásil, že sa Británii môže podariť splniť zámer naočkovať občanov zo štyroch najohrozenejších skupín do polovice februára. Británia do marca naočkuje možno 28 alebo 30 miliónov ľudí. Premiérov cieľ je mať do polovice februára zaočkovaných 15 miliónov ľudí a teraz sú (Briti) na 6,5 ​​miliónoch. Takže sa tomu blížia," povedal Soriot.

KK38 Haywards Heath - Na snímke fľaštička s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
A vial of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca is checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollout from Monday
Neprehliadnite

AstraZeneca poprela, že jej vakcína má u seniorov nízku účinnosť

V EÚ silnie kritika na firmu AstraZeneca za nedodržanie objemu dodávok vakcíny pre prvé obdobie, ako sa obe strany dohodli. Dôvodom sú podľa firmy nutné úpravy vakcíny s ohľadom na mutácie koronavírusu. Zníženie dodávok do konca marca má byť až 60-percentné, krajiny EÚ by tak mali od tejto firmy dostať do tohto obdobia 31 miliónov dávok. Firma ale znižuje dodávku aj mimo Európy. EÚ požaduje, aby všetky firmy vyrábajúce vakcínu na území únie s predstihom informovali o exporte vakcín do tretích krajín. To by ovplyvnilo dodávky vakcín od Pfizer / BioNTech pre Britániu, pretože táto vakcína sa vyrába v Belgicku. Britská vláda však dúfa, že dodávky ovplyvnené nebudú.

Soriot povedal, že jeho firma dokáže mesačne vyrobiť 100 miliónov očkovacích dávok. EÚ sa vlani v auguste s firmou dohodla na kúpe 300 miliónov dávok za 750 miliónov eur a možnosti dokúpenia ďalších 100 miliónov dávok. Británia si vlani v máji nazmluvnila 100 miliónov dávok za 84 miliónov libier. USA si tiež už v máji zabezpečili 300 miliónov dávok za 1,2 miliardy dolárov.

KK41 Haywards Heath - Na snímke krabičky s fľaštičkami s vakcínou proti koronavírusu, ktorú vyvinuli vedci z Oxfordskej univerzity v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca 2. januára 2021 v britskom meste Haywards Heath. FOTO TASR/AP
Doses of the COVID-19 vaccine developed by Oxford University and U.K.-based drugmaker AstraZeneca are checked as they arrive at the Princess Royal Hospital in Haywards Heath, England, Saturday Jan. 2, 2021. The UK has 530,000 doses available for rollou
Neprehliadnite

AstraZeneca musí jasne vysvetliť obmedzenia dodávok, uviedla eurokomisárka pre zdravotníctvo

V rozhovore s nemeckým listom Die Welt Soriot povedal, že objem dodávok pre EÚ nie je záväzný. „Nie je to povinnosť, je to vytúžený cieľ. Hovorím to preto, že Európa chcela mať dodávky v rovnakom čase ako Británia, aj keď uzavrela kontrakt o tri mesiace neskôr," povedal Soriot.

Z grafu vedeckého odborného servera Our World in Data vyplýva, že Británia je do podaných dávok vakcín ďaleko pred inými európskymi štátmi. Na 100 obyvateľov ich tam pripadá 10,4. V Európe sú za ňou na najvyšších miestach Malta alebo Island so 4,5 dávkami na 100 občanov, v Česku pripadá na 100 ľudí 1,8 dávky. Vôbec najhoršie na tom je Holandsko s 0,8 dávkami a Bulharsko, kde údaje nie sú zatiaľ žiadne.

„Samozrejme výrobu navyšujeme a Európa, ktorej obyvateľstvo tvorí päť percent celosvetovej populácie, vo februári dostane 17 percent tejto produkcie. Stále výrobu rozširujeme, zlepší sa to, ale vyžiada si to čas," povedal Soriot.

JB 14 Brusel - Podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič počas tlačovej konferencie s portugalskou ministerkou zahraničných vecí Anou Paulou Zacariasovou po zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v sídle Európskej rady v Bruseli 18. januára 2021. FOTO TASR/AP

European Commission Vice President Maros Sefcovic speaks during a joint news conference with Portugal's European Affairs Secretary Ana Paula Zacarias following a European Fo
Neprehliadnite

Schválenie vakcíny od AstraZenecy sa očakáva koncom januára, informoval Šefčovič

Problémy s európskymi dodávkami podľa neho nie sú žiadnou záhadou a prispieva k nim aj „smola", pretože „práve miesta, kde sa vyrába pre Európu, majú najnižšiu produktivitu". „Čestne hovorím, že to nerobíme schválne. Som Európan, mám Európu v srdci, mnoho ľudí vo vedení je z Európy, takže chceme s Európou zaobchádzať čo najlepšie," dodal Soriot, narodený vo Francúzsku.

Pripomenul tiež, že motívom firmy nie je zisk. „Nešli sme do toho, aby sme zarobili peniaze. Chceme s Európou zaobchádzať čo najlepšie a myslím, že sme k nej boli féroví," tvrdil. Dodal, že firma s Oxfordskou univerzitou vyvíja vakcínu, ktorá bude účinkovať na variant Covidu-19, ktorý sa objavil v Juhoafrickej republike.