Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca dnes poprela správy nemeckých médií, podľa ktorých má jej vakcína proti Covidu-19 u ľudí nad 65 rokov len osempercentnú účinnosť. Informácia, ktorú zverejnili bulvárny denník Bild a ekonomický denník Handelsblatt, je podľa firmy „absolútne nepravdivé".

Vakcínu proti Covidu-19, ktorú vyvinula firma AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou, by mala Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok odporučiť na podmienečný schválenie pre únijný trh. Ak by prípravok následne dostal zelenú aj od Európskej komisie, bol by po vakcínach konzorcia Pfizer / BioNTech a firmy Moderna treťou očkovacou látkou proti Covidu-19 schválenou pre núdzové použitie v EÚ.

JB 14 Brusel - Podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič počas tlačovej konferencie s portugalskou ministerkou zahraničných vecí Anou Paulou Zacariasovou po zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v sídle Európskej rady v Bruseli 18. januára 2021. FOTO TASR/AP

European Commission Vice President Maros Sefcovic speaks during a joint news conference with Portugal's European Affairs Secretary Ana Paula Zacarias following a European Fo
Neprehliadnite

Schválenie vakcíny od AstraZenecy sa očakáva koncom januára, informoval Šefčovič

Nemecké noviny Bild a Handelsblatt ale v pondelok s odvolaním sa na zdroje z vlády kancelárky Angely Merkelovej uviedli, že vakcína firmy AstraZeneca má u skupiny ľudí nad 65 len osempercentnú účinnosť. Podľa Bildu dokonca EMA v piatok odporučí vakcínu len pre skupiny ľudí pod 65 rokov. Seniori sú pritom v súčasnej pandémii hlavnou rizikovou skupinou.

Firma AstraZeneca teraz špekulácie o nízkej účinnosti svojej vakcíny u starších ľudí odmietla. Upozornila okrem iného na to, že v Británii je jej vakcína už podmienečne schválená a to práve aj pre skupinu ľudí nad 65 rokov. Odkázala tiež na štúdiu zverejnenú v decembri v medicínskom časopise The Lancet, podľa ktorej vyvoláva vakcína silnú imunitnú reakciu aj u starších ľudí. Vedci v tomto článku však uvádzajú aj to, že bude treba ešte ďalší výskum, aby sa preukázala účinnosť v skupine starších ľudí, ktorí sú Covidom-19 obzvlášť ohrození. Ich podiel na účastníkoch klinických testov bol totiž relatívne nízky.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn dnes odmietol špekulácie médií komentovať. Jeho ministerstvo na otázku agentúry Reuters uviedlo, že doterajšie dáta iba osempercentnú  účinnosť vakcíny u seniorov nenaznačujú. Vakcína firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity má podľa štúdie uverejnenej v časopise The Lancet priemernú účinnosť 70,4 percenta.