Výsledky posledných parlamentných volieb utíšili obavy o demokraciu a smerovanie Slovenska. Vláda Igora Matoviča a neskôr akože premiéra Eduarda Hegera zápasila s problémami, o ktorých sa tým predošlým ani nesnívalo. Nadšenie z výsledkov posledných parlamentných volieb rýchlo vystriedali pochybnosti.

Zahranično-politickú orientáciu Slovenska síce jasne definovalo programové vyhlásenie vlády, podľa ktorého „euroatlantická orientácia je vyjadrením toho, že napriek chybám a nedostatkom, neexistuje lepšia alternatíva“. Nákup vakcíny Sputnik V, pre ktorý de facto I. Matovič ako premiér skončil, však upozornil na to, že niečo tu predsa len nehrá.

Peniaze, zdá sa, nebudú

Slováci sa rýchlo prebudili z povolebného nadšenia. Aspoň tí, ktorí si od novej vlády sľubovali viac. Ten, ktorý si to bude užívať do samotného konca, a sám zrejme stále nemôže uveriť tomu, že získal po voľbách lukratívny flek (a hneď ich stihol vystriedať dva), je iba Igor Matovič. Kedy inokedy by mali jeho statusy takú čítanosť než od čias, ako zasadol za vládny stôl. Výslnie a svetlá reflektorov a kamier si užíva naplno a zdá sa, že sa ich stále nedokáže nabažiť.

Bombastické opatrenia, rozdávanie peňazí a riešenia, ktoré boli často bez finančného krytia, svoju kapacitu a kapitál vyčerpali. Svedčí o tom absurdná situácia, spojená s krúžkovným, pre ktoré sa vláda oklieštila a Slovensko sa ocitlo takmer v bezvládí. Navyše bez riešení energetickej krízy, s nedostatkom učiteľov a protestujúcimi lekármi.

Po mesiacoch hádok a nechávaní krajiny napospas osudu kompetentní prišli na to, že na krúžkovné, kameň úrazu vlády, peniaze nebudú a celú vec radšej prenechali budúcim vládam. Snáď aspoň zvesia bilbordy, na ktorých sa s pomocou rodinám chválili.

Reformu národných parkov chcú vylepšiť

Po dlhých mesiacoch, počas ktorých podľa I. Matoviča strana SaS pôsobila v rámci koalície ako de facto opozícia, si minister financií môže zgustnúť na ďalších rebeloch, ktorí víria vody v koalícii naďalej. Ako informoval Denník N, v parlamente pristál návrh novely zákona o ochrane prírody z dielne hnutia Sme rodina a odídenca z ĽSNS Filipa Kuffu.

Pokiaľ by poslanci návrh schválili, zablokovali by pripravovanú zonáciu národných parkov a uľahčili prechod štátnych pozemkov v chránených územiach do súkromných rúk. Podstata práce ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) tak po jeho schválení vyjde úplne nazmar.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa