Švédsku ľavicovo orientovanú vládu čakajú ťažké rozhodnutia. Turecko blokuje vstup krajiny do NATO a tvrdí, že Švédi podporujú kurdských militantov a usilujú sa o vznik samostatného Kurdistanu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dokonca nazval Švédsko „úplným centrom terorizmu, hniezdom terorizmu“ a pohrozil, že zablokuje jeho pristúpenie k 30-člennej aliancii, pokiaľ nepreruší vzťahy s Jednotkami ľudovej obrany (JĽO), milíciami sýrskych Kurdov. Ďalšou z požiadaviek je zrušenie zbrojného embarga na Turecko a vydanie niekoľko desiatok ľudí, ktorých Ankara obviňuje z terorizmu.

Veľa kurdských voličov

Turecko tvrdí, že vstup severských krajín úplne nevylučuje, len chce rokovať. Švédi tak majú o čom rozmýšľať. „Vo Švédsku máte kurdských voličov, máte veľa straníckych aktivistov s kurdským pozadím, veľa ľudí, ktorí sympatizujú s Kurdmi. Je to citlivá otázka pre Švédsko vo všeobecnosti a najmä pre sociálnych demokratov. Je to veľmi nepríjemné,“ povedal pre Financial Times Aron Lund, expert na Blízky východ a člen amerického think-tanku The Century Foundation.

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová je v úrade len šesť mesiacov a svoju krajinu po stáročiach vojenskej neutrality priviedla teraz na pokraj vstupu do NATO. Premiérkou sa stala vďaka jedinému hlasu, a to Amineh Kakabavehovej, krajne ľavicovej kurdskej poslankyni. Ide o političku, ktorá sa výlučne zameriava na podporu Kurdov a kritiku R. T. Erdoğana a jeho zaobchádzania s Kurdmi. Novozvolenú premiérku podporila až po podpísaní dohody so sociálnymi demokratmi.

Veľmi zvláštna dohoda

„Nemôžete si pomôcť a pozrieť sa na veľmi zvláštnu dohodu medzi švédskou vládou a jediným poslancom. Táto dohoda má menej spoločného so švédskou politikou ako Kurdi v Sýrii,“ povedal Svante Cornell, riaditeľ Inštitútu pre bezpečnostnú a rozvojovú politiku so sídlom v Štokholme.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa