Švajčiarsko chce ostať neutrálnou krajinou, vie si však predstaviť užšiu spoluprácu so Severoatlantickou alianciou. Na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentkou Slovenska Zuzanou Čaputovou to povedal švajčiarsky prezident Ignazio Cassis.

Užšia spolupráca

Téma vstupu Švajčiarska do NATO bude podľa Cassisa krajinu sprevádzať vtedy, keď sa niečo dôležité stane alebo sa objavia ozbrojené konflikty. O užšej spolupráci s NATO prebieha diskusia, podľa Cassisa však zatiaľ nejde o rozhodnutie Spolkovej rady.

„Našou predstavou je užšia a bližšia spolupráca – ako však bude vyzerať, to vám teraz neviem povedať," podotkol prezident.

Piliere švajčiarskej neutrality

Cassis pripomenul, že švajčiarska neutralita spočíva na štyroch pilieroch: Švajčiarsko sa nezúčastňuje na vojnách, nevstupuje do žiadnej vojnovej aliancie, neposkytuje vojsko ani vojenský materiál a nedáva k dispozícii svoje územie na prepravu vojsk a vojenského materiálu do konfliktov.

Ďalšie dôležité správy

KK 54 Bern - Demonštranti protestujú proti ruskej invázii na Ukrajinu v Berne v sobotu 2. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Protesters take part in a national demonstration against the Russian invasion of Ukraine in Bern, Switzerland, Saturday, April 2, 2022. (Peter Klaunzer/Keystone via AP)
Neprehliadnite

Neutrálne Švajčiarsko sa v reakcii na ruskú inváziu prikláňa na stranu NATO