Povestný neutrálny štatút Švajčiarska bude čeliť najväčšej skúške za posledné desaťročia, keďže ministerstvo obrany sa v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu priklonilo k západným vojenským mocnostiam, píše portál Euractiv.

Švajčiarske ministerstvo obrany vypracúva hodnotiacu správu o možnostiach bezpečnosti, ktoré zahŕňajú spoločné vojenské cvičenia s krajinami NATO a „zálohovanie" munície, uviedla pre agentúru Reuters Paelvi Pulliová, vedúca oddelenia bezpečnostnej politiky na švajčiarskom ministerstve obrany.

Podrobnosti o možnostiach politických opatrení, o ktorých sa diskutuje vo vláde, nie sú nateraz známe.

„V konečnom dôsledku by mohlo dôjsť k zmenám v interpretácii neutrality," povedala Pulliová. Ministerka obrany Viola Amherdová tento týždeň na ceste do Washingtonu uviedla, že Švajčiarsko by malo užšie spolupracovať s vojenskou alianciou pod vedením USA, ale nemalo by do nej vstúpiť, informovali švajčiarske médiá.

„Neutralita, vďaka ktorej sa Švajčiarsko v 20. storočí nezúčastnilo ani na jednej z dvoch svetových vojen, nebola cieľom sama osebe, ale mala zvýšiť bezpečnosť krajiny," vysvetlila Pulliová.

„Medzi ďalšie možnosti bezpečnostných opatrení patria pravidelné stretnutia na vysokej úrovni medzi švajčiarskymi a NATO veliteľmi a politikmi," spresnila.

Takéto priblíženie sa k aliancii by znamenalo odklon od starostlivo pestovanej tradície nestavania sa na žiadnu stranu, ktorá podľa jej zástancov pomohla Švajčiarsku mierovo prosperovať a udržať si osobitnú úlohu sprostredkovateľa, a to aj v čase, keď bol Západ v konflikte so Sovietskym zväzom, konštatuje portál Euractiv.

Diskutovalo sa aj o myšlienke plného členstva v NATO, ale zatiaľ čo Švédsko a Fínsko - krajiny, ktoré majú tiež históriu neutrality - sú na pokraji vstupu, Pulliová uviedla, že správa pravdepodobne neodporučí Švajčiarsku, aby urobilo tento krok.

Správa by mala byť dokončená do konca septembra, následne bude predložená na posúdenie švajčiarskemu kabinetu.

Diskutovať sa o nej bude taktiež v parlamente a poslúži ako základ pre možné rozhodnutia o budúcom smerovaní švajčiarskej bezpečnostnej politiky. O samotnej správe sa nebude hlasovať.

Ministerstvo obrany tiež prispeje k širšej štúdii, ktorú pripravuje ministerstvo zahraničných vecí. Tento projekt sa bude zaoberať prijatím sankcií, zbraňami, vývozom munície a vzťahmi s NATO z hľadiska neutrality, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Prísna neutralita. Švajčiarsko odmietlo žiadosti Nemecka o vývoz jeho munície na Ukrajinu