Časopis Forbes nedávno zverejnil rebríček 400 miliardárov v USA v roku 2021 s celkovým odhadovaným majetkom viac ako bilión dolárov.

Z rebríčka vyplýva, že na svete je v súčasnosti už viac ako 2 600 miliardárov s celkovým majetkom vo výške 14 biliónov dolárov.

V porovnaní s predošlými rokmi je však na zozname z roku 2021 jedna pozoruhodná vec. 

Kým v minulosti sa v rebríčku menil iba počet bohatých ľudí a hodnota ich majetku, tentokrát sa objavila nová trieda miliardárov. Ide o ľudí, ktorí zbohatli na krypto aktívach.

Práve preto sú označovaní za krypto miliardárov.

Takže tu je zoznam siedmich nových krypto miliardárov USA:

Sam Bankman-Fried (22,5 mld. USD)

Sam Bankman-Fried
Zdroj: Forbes
Sam Bankman-Fried

Sam je zakladateľom krypto burzy FTX. Predpokladá sa, že krypto sedmička v zozname Forbes 400 má majetok vo výške 55,1 mld. dolárov. 29-ročný CEO FTX vlastní viac ako polovicu a majetok v hodnote 22,5 miliardy dolárov. Väčšina jeho peňazí je zainvestovaná do akcií FTX a tokenu FTT.

Brian Armstrong (11,5 mld. USD)

Brian Armstrong
Zdroj: Forbes
Brian Armstrong

Rok po tom, čo Coinbase zaznamenal neuveriteľný debut na Nasdaqu, jeho generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Brian Armstrong neustále zvyšuje hodnotu svojho majetku. Podľa Coinbase až 19 percent akcií burzy vlastní Armstrong.

Chris Larsen (6 mld. USD)

Chris Larsen
Zdroj: Forbes
Chris Larsen

Spoluzakladateľ Ripplu, Brad Garlinghouse, navýšil svoj majetok o 3,3 miliardy dolárov. Do značnej miery sa pod to podpísal token XRP, ktorého cena rástla aj napriek vyšetrovaniu a následnému mimosúdnemu vyrovnaniu s Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC).

Tyler a Cameron Winklevoss (každý po 4,3 mld. USD)

Tyler a Cameron Winklevoss
Zdroj: Forbes
Tyler a Cameron Winklevoss

Známe dvojičky a kryptopodnikatelia Cameron a Tyler Winklevoss vlastnia spolu majetok za takmer 10 miliárd dolárov. Je to predovšetkým vďaka ich včasnému nákupu bitcoinu a ich investíciám do kryptoburzy Gemini. Pre zaujímavosť, tá čoskoro vstúpi aj na americkú akciovú burzu Nasdaq.

Fred Ehrsam (3,5 mld. USD)

Fred Ehrsam
Zdroj: Forbes
Fred Ehrsam

Ehrsam v roku 2012 spolu s Brianom Armstrongom založil burzu Coinbase, ale v roku 2017 projekt opustil. Viedol krypto investičnú firmu Paradigm a pomohol vybudovať tri známe krypto firmy vrátane Ripple a Mt. Gox.

Jed McCaleb (3 mld. USD)

Jed McCaleb
Zdroj: Forbes
Jed McCaleb

Priekopník v krypto svete stál pri zrode projektov ako Ripple, Stellar či Mt. Gox. McCalebovo bohatstvo, odhadované na 3 miliardy dolárov, je pripisované najmä pre jeho podiel v XRP tokene a spoluzakladateľstvom v Ripple.

Za zmienku ešte jednoznačne stojí jeden nový miliardár, ktorý sa pohybuje na pokraji rebríčka.

Je ním Vitalik Buterin. zakladateľ blockchainovej platformy ethereum a jej kryptomeny, ether, po bitcoine druhej najväčšej na svete. Odhadovaná hodnota jeho majetku je 1,3 miliardy dolárov.

Jeden z kľúčových faktorov, ktoré viedli k astronomickému nárastu majetku týchto novodobých miliardárov v roku 2021, bol zvýšený záujem inštitucionálnych investorov o bitcoin a digitálne aktíva.  A to je pritom len začiatok. 

Circle, Ripple, BlockFi a eToro sú ďalšími krypto spoločnosťami, ktoré už avizovali ambíciu vstúpiť na Nasdaq. Cez IPO sa tak zvyčajne značne zvýši hodnota a popularita týchto spoločností. Avšak hodnota krypto spoločností bude stúpať aj kvôli prílevu rizikového kapitálu. Príkladom sú fondy ako Pantera, Sequoia Capital alebo Andreessen Horowitz, ktoré každoročne preinvestujú miliardy dolárov do krypto firiem. 

V závere sa dá konštatovať, že svet financií prežíva revolúciu a ako vždy aj táto zmena praje novátorom, ktorí ju dokážu najlepšie uchopiť. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora