Za posledný rok sme si na Slovensku mohli zvyknúť už na hocičo. Tlačovkové excesy, procedurálne návrhy hodné literárnych trilerov a bizarné spory sú len niektorými zo zoznamu početných atrakcií. Nikto nás však nemohol pripraviť na to, čo tu spôsobí jeden trucpodnik opozície.

Po stredajšom rozhodnutí Ústavného súdu, ktoré sa postavilo proti organizácii referenda o predčasných voľbách, sa spustilo politické zemetrasenie. Ukázalo sa, že politických lídrov z rôznych častí politického spektra spája veľká vôľa k prepisovaniu ústavy. Samozrejme, ústavná definícia inštitútu referenda má svoje slabiny, no tieto témy by mali ležať na pleciach vzdelaných právnikov.

Politici z radov koalície a opozície, ktorí nezvládajú elementárnu komunikáciu, nehovoriac o stabilnom vládnutí, by sa mali radšej pozastaviť nad svojím vlastným vzdelaním. Situácia je pritom veľmi vážna. Keď odložíme nabok legitímne argumenty za a proti organizácii referenda, v rovnici nám ostane kľúčová veličina.

Na snímke štvorica predstaviteľov politických strán sprava Richard Sulík (SaS), Igor Matovič (OĽANO),  Veronika Remišová (Za ľudí) a Boris Kollár (Sme rodina) po podpise koaličnej zmluvy 21. marca 2020 na Bratislavskom hrade v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Klamstvo s názvom zmena. Slovensko je odsúdené na Fica a Matoviča

Pre zdôraznenie jej významu stačí použiť len jedno číslo – 585-tisíc. Počet signatárov petície by bol obrovský aj bez prebiehajúcej pandémie a rôznych epidemických opatrení. Dnes nie je žiadnym tajomstvom, že existuje spoločenská objednávka pre zmenu prebiehajúcej „zmeny“. Nakoľko by malo referendum pri aktuálne nastavených podmienkach šancu uspieť, je teraz na vedľajšej koľaji.

Ľudia sú nespokojní a dožadujú sa zmien. Politickí hráči od Prezidentského paláca až po Súmračnú sa zase snažia rozohrať hru o sympatie verejnosti. Racionalitu vystriedal aktivizmus, prelínajúci sa až do osobných útokov. V pozadí toho všetkého sa nachádza ústava a inštitúcia, ktorá ju ma chrániť – Ústavný súd Slovenskej republiky. To ale lídrom nevadí. Slovensko je predsa len republikou z kartónu, ústava je zas z papiera. A papier toho znesie veľa.

Čaputovej aktivizmus

Do prebiehajúceho konfliktu výrazne zasiahla aj prezidentka. Zuzana Čaputová sa dostala do politického diskomfortu. Pri tak vyhranenom a medializovanom spore nemohla robiť to, čo vie najlepšie, teda vytvárať zo svojej obsahovej prázdnoty istú cnosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa