V slovenskej politike odjakživa prebieha boj medzi menším a väčším zlom. Kým tí prví si kladú za cieľ enigmatickú zmenu, tí druhí stavajú predovšetkým na pocite bezpečia a stability. Bez ohľadu na volebné programy, politických lídrov a spoločenské nálady, táto politická rovina sa za celú existenciu Slovenska prakticky nezmenila.

Najfascinujúcejšou časťou uvedeného cyklu je element tzv. zmeny. Nikto nepozná jej definíciu. Nikto nevie, čoho sa má vlastne týkať, no napriek tomu si dokáže v pravidelných intervaloch získať dôveru a priazeň státisícov Slovákov. Všeobecnosť tohto výrazu, ktorá so sebou nesie aj výraznú dávku obsahovej prázdnoty, dáva verejným aktérom výrazný priestor pre rôzne manévre a mentálne kotrmelce.

Zmena sa môže predsa týkať politickej kultúry, pomerov v justícii, korupcií v pôdohospodárstve, ale aj prehodnoteniu geopolitickej orientácie a burcovaniu na hodnotových barikádach. Všetko je len v rukách niekoľkých, ktorí vedia čítať a ovládať rezignovanú spoločnosť. Potom prídu voľby a cyklus sa vracia k bodu nula.

Zmena nie je však ničím iným ako len klamstvom. Je súčasťou zdanlivo neprelomiteľného kolobehu slovenskej politiky, ktorý napriek papierovej pluralite je neskutočne uniformný.

Prázdnota pléna

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa