Medzi nich sa určite radí aj Warren Buffett, ktorý je riaditeľom spoločnosti Berkshire Hathaway, a zároveň jednoznačne najznámejším investorom sveta a jedným z najbohatších ľudí. Ako každý kvartál, tak aj za tretí kvartál tohto roka musí americkým regulátorom Buffet a jeho manažéri reportovať svoje obchody a aj tentokrát sa medzi nimi objavilo niekoľko zaujímavých transakcií.

Investícia do spoločnosti TSMC

Zrejme najzaujímavejšou zmenou bol nákup podielu v taiwanskej spoločnosti TSMC. Tá v našich končinách ako taká nie je možno až taká známa, avšak TSMC je jednou z najdôležitejších firiem sveta. Táto spoločnosť totiž vyrába viac ako polovicu čipov, ktoré sa nachádzajú vo všetkom okolo nás - v autách, počítačoch, mobiloch, práčkach, televíziách, ale aj v lietadlách či vysávačoch. Okrem toho vyrába viac ako 90 percent najlepších čipov, ktoré sa používajú v špecializovaných strojoch, zariadeniach, počítačoch či najvýkonnejších mobilných telefónoch.

Inak povedané, ak by táto spoločnosť zo dňa na deň zanikla, svet by sa prakticky zastavil, keďže by veľmi rýchlo prestali byť dostupné všetky výrobky, v ktorých a používajú čipy. V súvislosti s touto firmou sa však považuje za najväčšie nebezpečenstvo to, že sídli na Taiwane, ktorý si nárokuje Čína ako svoje územie. Aj z toho dôvodu v okolí ostrova podniká časté vojenské cvičenia a podľa niektorých názorov je len otázkou času, kedy Čína na ostrov zaútočí. Buffett ale zrejme vyhodnotil dané riziko ako nepodstatné a kúpil akcie tejto firmy za vyše 4 miliardy USD.

Ceny ropy budú dlhodobo vysoké

Druhou zaujímavou stávkou bol nákup amerických ropných spoločností Chevron a Occidental Petroleum. Warren Buffett začal skupovať akcie ropných spoločností už niekoľko kvartálov dozadu a v nákupoch pokračoval aj počas posledných mesiacov.

Logika pri ropných spoločnostiach je jednoduchá. Čím vyššie sú ceny ropy, tým viac firmy zarábajú a tým viac by mala rásť ich hodnota a teda aj akcie. Nákupom tejto spoločnosti teda Buffett potvrdil, že verí tomu, že geopolitická situácia sa v tejto oblasti vo svete z hľadiska cien nezlepší a ceny ropy budú dlhodobo zvýšené.

Ostatné transakcie

Okrem toho došlo v portfóliu ešte k niekoľkým zmenám. Buffett sa zbavil časti podielu v automobilovej spoločnosti General Motors, znížil tiež svoje podiely v niektorých bankách a predal aj časť akcií herného štúdia Activision Blizzard, ktoré stojí napríklad nad hrami Call of Duty či za sériou Diablo.

Tomáš Vranka

Finančným trhom sa venuje už od svojho štúdia na strednej škole. Špecializuje sa hlavne na dlhodobé investovanie prostredníctvom hodnotových akcií, doplnené menej známymi a menšími titulmi s dobrým rastovým potenciálom. Akcie vyberá na základe fundamentálnej analýzy a za základ úspechu považuje pravidelnosť a dlhodobosť, bez väčších zásahov do akciového portfólia. Jeho investičným vzorom je, ako inak, Warren Buffett a riadi sa jeho mottom: „Pri akciách nezarábate na tom, že ste aktívny ale na tom, že máte pravdu“. V XTB Slovensko pôsobí od roku 2014.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora