Tohtoročná hurikánová sezóna v USA sa začala nezvyčajne potichu, v auguste sa vyskytlo menej tropických búrok ako je bežné. Experti však očakávali, že v september situáciu zmení. A mali pravdu. Koncom septembra sa sformoval hurikán Ian, ktorý svojou silou len mierne zostal za legendárnou Katrinou z roku 2005.

WA 15 Havana - Silný vietor fúka počas hurikánu Ian pri pobreží Havany na Kube v utorok 27. septembra 2022.  Hurikán Ian v utorok skoro ráno zasiahol západnú časť Kuby. Úrady na ostrove aj v americkom štáte Florida preto zintenzívnili prípravy na silný vietor a hroziace záplavy. FOTO TASR/AP 

Wind blows a palm tree at the Antonio Maceo Monument along the malecon sea wall during the passing of Hurricane Ian in Havana, Cuba, early Thursday, Sept. 27, 2022. (AP Photo/Ismael Francisco)
Neprehliadnite

Hurikán Ian by mohol byť pre poisťovne druhou najdrahšou búrkou v histórii USA

Na Slovensku sme zvyknutí na búrky, ktoré trvajú niekoľko hodín. V prípade tropických búrok a hurikánov hovoríme skôr o dňoch až týždňoch, počas ktorých sa hurikán sformuje, naberie silu a udrie na pevninu. Oblasť najsilnejších vetrov, ktoré dosahujú až 250 kilometrov za hodinu, bola v tomto prípade široká 30 až 50 km, pričom rozsah spôsobených škôd závisí od toho, kadiaľ sa hurikán počas svojich najsilnejších dní pohybuje.

Ian spôsobil obrovskú spúšť

V tomto prípade boli najväčšie škody spôsobené na Floride, pretože kým sa hurikán presúval cez Kubu, ešte sa len rozbiehal. Viac ako 130 ľudí zahynulo a materiálne škody budú pravdepodobne najvyššie v histórii. Celkovo ide o piaty najsilnejší hurikán v histórii USA.

Škody sú rekordné preto, že Ian mieril oveľa presnejšie ako Michael z roku 2018, ktorý bol ešte silnejší. Michael sa z veľkej časti vyzúril na mori a následne udrel na pevninu, kde postupne zoslabol. Ian postupoval priamo cez Floridu.

Účet za vyčíňanie hurikánu presiahne 100 miliárd dolárov, z toho poistených škôd bude pravdepodobne za viac ako 60 miliárd dolárov. Skôr či neskôr sa účet dostane na stôl poisťovniam a zaisťovniam ako sú Berkshire Hathaway, Lloyds of London či Munich Re.

Hurikán Ian bude veľmi drahou udalosťou pre poisťovne aj zaisťovne.
analytici Keefe, Bruyette & Woods

Odhady toho, koľko budú poisťovne platiť sa líšia. Škodový model Verisk hovorí o 42 – 57 miliardách dolárov, Karen Clark & Company (KBW) to odhadla až na 63 miliárd dolárov. Všetci sa však zhodli, že najväčší podiel uhrádzania škôd čaká spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorej velí Warren Buffett.

Čokoľvek sa udeje, kryjeme tri percentá škôd

Naposledy W. Buffett čelil podobnej katastrofe v roku 2005, keď udrel hurikán Katrina. Vtedy, v liste akcionárom z roku 2005 odhadoval náklady za vyplatené poistné na 2,5 miliardy dolárov, pričom ďalšie dva hurikány z tej sezóny, Rita a Wilma, pridali ďalších 0,9 miliardy dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa