Česká koruna vylepšila svoj skoro dvanásťročný rekord voči euru. Silná mena zlacňuje dovolenky aj tovar z dovozu, vláde pomáha s dlhom. Česká mena počas piatkového obchodovania vylepšila svoj absolútny rekord za posledných takmer dvanásť rokov, keď proti euru spevnila až na kurz 23,955. Naposledy sa na silnejšej úrovni obchodovala 7. februára 2011, plynie z údajov Bloombergu. Stále platí, že v tomto týždni, konkrétne v stredu, ukončila obchodovanie na svojej vôbec najsilnejšej uzatváracej hodnote, 23,982, dokonca od 29. októbra 2008.

Dôvodom spevnenia koruny je zlepšenie nálady na svetových trhoch a s tým súvisiaca väčšia ochota investorov dávať svoje peniaze do mien, ktoré sú rizikovejšie v porovnaní napríklad s americkým dolárom. K zlepšeniu nálady došlo v reakcii na spomalenie rastu miezd v USA. To značí zmierňovanie inflačných tlakov v najsilnejšej svetovej ekonomike.

Ak tieto tlaky zmiernia dostatočne, americká centrálna banka nebude už ďalej zdvíhať úrokové sadzby. To je priaznivá správa pre akciové trhy, ale všeobecnejšie aj pre trhy s menami typu koruny. Zmiernenie uťahovania americkej menovej politiky potom zmierňuje tlak na posilňovanie dolára aj z titulu nie až tak výrazného úročenia tejto meny a dolárových aktív, čo opäť poháňa meny typu koruny.

Spevňujúca koruna je dobrou správou pre tých Čechov, ktorí si chystajú na zahraničnú dovolenku. Budú mať lacnejšie tamojšie nákupy, najmä ak mieria do eurovej cudziny. Silnejúca koruna ale tiež zlacní tovar z dovozu, napríklad elektroniku, ale aj ropu, ropné produkty či zemný plyn. To sú položky, ktoré sa bežne obchodujú v dolároch. Silnejúca koruna tak prispeje k ich zlacneniu. Hoci proti doláru by ešte malo byť o niečo výraznejšie, aby sa to význačnejšie mohlo prejaviť v cenách pre koncových zákazníkov.

Je však pravdou, že napríklad pohonné hmoty v Česku sú teraz pomerne lacné - aspoň na pomery posledných dvanástich mesiacov - aj preto, že koruna silnie. Rovnako tak môže silnejúca koruna uľaviť na trhu s plynom. Jeho ceny vláda od začiatku januára zastropovala. Čím lacnejší - po prepočte do korún - teda plyn na svetových trhoch bude, tým budú nakoniec nižšie náklady pre českú vládu spojené práve so zastropovaním. Ak k zlacneniu plynu prispeje aj silná koruna, vláda tak nevynaloží toľko prostriedkov na kompenzáciu súvisiacu so zastropovaním a nebude musieť teda ísť až tak hlboko do deficitu a dlhu, ako keby koruna bola slabšia.

JB 24 Paríž - Český premiér Petr Fiala počas medzinárodnej konferencie na podporu občianskeho odporu na Ukrajine, v Paríži 13. decembra 2022. FOTO TASR/AP

Czech Prime Minister Petr Fiala attends the conference in solidarity with the Ukrainian people in Paris, Tuesday, Dec.13 2022. Dozens of countries and international organizations were throwing their weight behind a fresh and urgent push Tuesday to keep Ukraine powered, fed, warm and moving in the face of sustained Russian aerial bombardments
Neprehliadnite

Témou roku 2023 bude zoštátnenie ČEZ. Domácnosti si na energie musia vyčleniť až 4-krát viac